Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu 20-23 Nisan’da Didim Vegan Festval’de!

Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu 20-23 Nisan’da ’te! Topluluk stand açıp hayvan özgürlüğü aktivizmi çalışmalarımızı anlatarak, manifestomuzu dağıtacak. Bastırılan tişörtlerin geliri Türkiye’nin ilk kurtarılmış çiftlik hayvanları barınağına bağışlanmak üzere satılacak.

BAĞIMSIZ HAYVAN HAKLARI TOPLULUĞU HAKKINDA

Tüm hayvanların yaşam hakkını savunan İstanbul merkezli bağımsız bir vegan aktivist grup.

Topluluğun manifestosu ise şöyle:

1 – Vegan, hayvanlara uygulanan zulmü redderek, sadece bitki bazlı yiyeceklerle beslenen, hayvansal maddelerle üretilen ve hayvanlar üzerinde denenen hiçbir ürünü giymeyen, kullanmayan ve eğlence, ulaşım, ticari faaliyetlerde hayvan kullanımına karşı olan kişidir.

2 – Veganizm, duyarlı canlıların Yaşama ve Özgürlük Hakkına sahip olduğu düşüncesinden hareketle, insanın hayvan üzerinde kurduğu Her Türlü Tahakkkümü Reddeden Bir Toplumsal Adalet Mücadelesidir.

Veganizm, yalnızca yaşadığımız dünyadaki zulmü azaltmak için gerekli ve önemli bir adım olmakla kalmayıp, aynı zamanda adalete bağlılığın ve Duyarlı Canlıların Köleliğine Karşı çıkmanın da en güçlü göstergesidir.

3 – Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, ilk iki maddede açıklanan görüşler doğrultusunda, hem vegan felsefesini tanıtıp yaymak, hem de hayvan hakları alanında bağımsız aktivistlerin sesini duyurmak amacıyla kurulmuş, Her Türlü Irkçı, Sınıfsal, Cinsiyetçi ve Türcü Ayrımı Reddeden, Eşitlikçi bir Oluşumdur.

4 – Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu olarak, duyguları olan bütün canlıların (insan ve insan dışındaki türlerin) başkaları tarafından Metalaştırılmama Hakkıolduğunu kabul ediyoruz. Bu nedenle hayvanları insanları malı olarak gören tüm uygulamalara karşıyız.

5 – Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu olarak, içinde yaşadığımız dünyada barış ve özgürlüğün sağlanması ve doğanın korunması için öncelikle insan ve insan olmayan hayvanların Yaşam Hakkına Saygı Duyan Veganizm Mücadelesine destek verilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Didim Vegan Festival Hakkında

Turizm merkezi Didim, bu kez Didim VegFest’e evsahipliği yapıyor. Geçen yıl ilki düzenlenen Türkiye’nin ilk vegan festivali Didim VegFest’in ikincisi bu yıl 20-23 Nisan tarihlerinde Didim Belediyesi, DİTAB (Didim Turizm Altyapı Birliği), Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Didim ve Kuşadası Meslek Yüksek Okulları, vegandiyetisyen.com işbirliğinde Tarihi Apollon Tapınağı’nda gerçekleştirilecek.

Hayvanların gıda, eşya, giyecek olarak insan yaşamının herhangi bir alanında kullanımını reddeden bir düşünce ve yaşayış biçimi olan veganlık, dünyayla eş zamanlı olarak Türkiye’de de geçmiş yıllara göre daha bilinir bir hale gelmeye başladı. Örneğin, Amerika’da veganların sayısı üç ay içinde %600 arttı. Öyle ki artık, Türkiye’de %100 vegan bir festival düzenleniyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek festivalde veganlık, hayvan hakları, sağlık-beslenme, çevre-iklim başlıklarıyla ele alınacak. Sağlık uzmanları, yazarlar, sanatçılar, gazeteciler, eğitimcilerin katılımıyla gerçekleşecek söyleşi ve sunumlar, mutfak atölyeleri, sergiler, konserler, imza günleri, söyleşiler, rekor denemelerinin yanı sıra spor ve nefes aktiviteleri de festival programında yer alıyor. Bunların yanı sıra, festival alanındaki stantlarda vegan ürün, kozmetik firmaları, yerel üreticiler %100 vegan ürünlerini sergileme imkanı bulacaklar. Veganlıkla ilgili Sivil Toplum Örgütleri, dernekler, kolektifler, bireysel çalışma yapan kişiler, çalışmalarını sunacaklar.

200 bin civarında katılımcının beklendiği festivalin hedefi, veganlığı insan yaşamının her alanına uyarlamaya yönelik çalışmalarla anlatmak ve herkesi veganlık ortak paydasında birleştirmeye dayanıyor.

Gelenekselleşmeye yönelik ilk adımını atan organizasyon için sponsorluk, gönüllülük, stantlar için başvurular devam ediyor. Festivale vegan /navegan herkes davetli. Festivale girişler ücretsizdir.

İletişim adresi: info@didimvegfest.com | Telefon numarası: 0 256 811 62 54

 

 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.