Robot ‘Kuzgun’a iki ödül

Antalya Bahçeşehir Anadolu Lisesi’den 12 öğrenci, düz duvara tırmanabilen ve insansız eşya taşımada kullanılabilen ‘Raven’ adlı bir robot geliştirdi. Raven ile birlikte Amerika Birleşik Devletlerinde First Vakfı’nın düzenlediği First Robotics Competition (FRC) Yarışması’a katılan öğrenciler iki ödül kazandı.

ABD’nin Chicago kentinde mart ayında yapılan yarışmada öğrenciler, FRC’nin ‘Power Up’ olarak belirlenen bu yılki teması kapsamında sanayiden tarıma tüm sektörlerde kullanılabilecek insansız eşya taşımacılığı yapabilen 54 kilo ağırlıkta ve 135 santimetre yükseklikte bir robot tasarladı. 7 bin takımın katıldığı FRC’de mücadele eden Alihan Kılınç, Ezgisu Ünal, Mustafa Tuna Çelebi, Alkım Doryan, Alper Cici, Özgür Toktaş, Ece Nil Polat, Erenay Açık, Alin Doryan, Sena Çetin, İrem Eryılmaz ve Sude Sağlan ‘Highest Rookie Seed’ (En Yüksek Skor Ödülü) ve ‘Rokkie All Star’ (En İyi Çaylak Takımı) ödüllerini almayı başardı.

Tasarlanan robot, içindeki kodlamalar değiştirilerek ve verilecek görev tanımlarına göre sanayiden tarıma hemen hemen bütün sektörlerde insansız eşya ve malzeme taşımalarında kullanılabilecek düzeyde. Bir fabrika, sera veya benzeri iş yerlerinde ürünün kabulünden yerleştirilmesi, paketlenmesi ve sevkiyatına kadar tüm alanlarda insan gücüne gerek duyulmadan tüm bu işleri yapabilecek düzeyde geliştirilen robot, düz duvara tırmanabilme özelliğine de sahip.

Antalya ve Akdeniz Bölgesi’nde kurulan ilk FRC takımı olduklarını belirten takım kaptanı Alihan Kılınç, bu sene ilk olarak katıldıkları yarışmada ‘çaylak’ olarak geçtiklerini ve yarışmada iki ödül birden aldıklarını söyledi. Kılınç, robotun çizimleri, yazılımı ve üretiminin 6 hafta sürdüğünü belirtti. Takım öğrencilerinden Ezgisu Ünal ise, “Nisan ayında yine ABD’de gerçekleştirilecek Dünya Robotik Yarışması’nda yeniden ülkemizi temsil edeceğiz” dedi.

FRC Türk takımının ana sponsorluğunu üstlenen Lokman Ecza Deposu Yönetim Kurulu Başkanı Hatice Öz, “katma değeri yüksek ürünler üretebilmemiz, ekonomi ve Türkiye’nin bütün dünyaya açılması için en gerekli şeylerden biri. O yüzden gençlerimizi destekliyoruz. Desteklendikleri zamanda tüm dünyada ne kadar öne çıkabileceklerini görüyoruz. Öğrencilerimizin bu robotu sanayideki bütün sektörlerde tarımdan depolama sistemlerine, hastanelerden lojistiğe bütün alanlarda kullanılabilir. Çünkü bir robot geliştiriyorsunuz ve o robota hangi görevi tanımlarsanız o yönde ilerliyor. Türkiye’de bu konuda yerli bir teknoloji yok. Bizim çocuklarımızın kısıtlı imkanlarla, küçük desteklerle ne kadar başarılı işler yapabildiklerini gösterdi” diye konuştu. (ANTALYA/DHA)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.