Brezilya’dan Türkiye’ye kimyasala maruz kalan hayvanlar geliyor

Brezilya’da çevre facialarıyla gündeme gelen endüstri bölgesi Barcarena’da yapılan bir bilimsel araştırma, insanların kurşun, krom ve nikel gibi üç tanesi kanserojen olmak üzere 20 zehirli maddeye maruz kaldığını ortaya koydu.

ABC sitesinde yer alan haberde, İnsanların saç örnekleri üzerinden gerçekleştirilen araştırmanın yapıldığı alanda, İskenderun’a canlı hayvan getiren NADA gemisinin hareket ettiği Vila do Conde limanı da yer alıyor. Bu durumda bölgedeki kimyasala bulanan ırmaklardan su içen hayvanların da etkilenmiş olması kaçınılmaz. Yine canlı hayvan ticareti, yine felâket!

Madencilik endüstrisinin çevreye ve insanlara verdiği zararları araştırmak üzere yedi eyaletin milletvekillerinden kurulu bir komisyon oluşturuldu. Bölgede son olarak Vila do Conde limanının çevresine kimyasal atıkların yayılmasına neden olan Norveç merkezli Norsk Hydro dahil 10 şirketin tesisi bulunuyor. 

Pará Federal Üniversitesi Kimya Bölümü’nde görev yapan Dr. Simone Pereira’nın verdiği bilgiye göre, araştırmada bulunan elementler çevre ve insan için aşırı derecede zararlı. Pereira, insanlardan topladıkları örneklerin % 91‘inde gram başına 6 mikrogram kurşun bulunduğunu ve bunun normalin çok üzerinde olduğunu; bir çocuğun normalin 100 katı alüminyuma, 4 katı kroma, 3 katı manganeze ve 2 katı nikele maruz kaldığını gördüklerini bildiriyor.

Çocuğun ailesi evde musluk suyu içtiklerini, çocuklarının deride kaşınma ve kızarma gibi sorunlar yaşadığını ve sürekli başağrısı çektiğini söylüyor. Pará Federal Üniversitesi tarafından bulunan sonuçlar, federal savcıya ve devletin ilgili kurumlarına gönderilerek daha detaylı araştırma için kan testi yapılması istenecek.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.