Facebook CEO’su Zuckerberg, ABD Kongresi’nde ifade verecek

ABD Senatosu Ticaret Komitesi’nin resmi bir kongre duruşmasında ifade vermesi için davet gönderdiği Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, iddialara göre kongre duruşmasında ifade vermeye karar verdi.

Sputnik’in CNN’den aktardığı habere göre, ABD Federal Ticaret Komisyonu ve ülkenin 37 eyaletini temsil eden savcıların, 50 milyon kişiye ait verilerin nasıl bir politik danışmanlık şirketinin eline geçtiği konusunda Facebook’tan açıklama beklediğini açıklamasının ardından Zuckerberg’den ilk adım geldi.

Facebook’un tepe isimlerinden bir kaynağın CNN’e verdiği mülakata göre, Zuckerberg’in ifadesi birkaç hafta içerisinde gerçekleşecek. Facebook yönetimi, yapılacak savunma konusunda hazırlıklara başladı.

Şirket yetkilileri, Zuckerberg’in vereceği ifadenin, Google CEO’su Sundar Pichai ve Twitter CEO’su Jack Dorsey üzerinde baskı oluşturacağını, Google ve Twitter yöneticilerinin de benzer bir davranışı sergilemek durumunda kalacaklarını düşünüyor. 

Zuckerberg’in bu kararı, sürecin İngiltere değil ABD merkezli olarak ilerleyeceği anlamına geliyor. Zuckerberg, merkezi İngiltere’de olan Cambridge Analytica isimli siyasi danışmanlık şirketine kullanıcı verilerinin satılması skandalı hakkında sorulara yanıt vermek üzere İngiltere parlamentosunun önüne çıkmayı reddetmişti.

Ne oldu?

Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg, platformun 50 milyon kişiye ait veriyi Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketine vermekle ve sonrasında bu verilerin ABD Başkanlık seçimlerini etkileyecek biçimde usulsüzce kullanımının önüne geçememekle ilgili suçlamalar üzerine özür dilemişti ABD Senatosu Adalet Komisyonu, aralarında Zuckerberg’in de olduğu bazı teknoloji firmalarının CEO’larına, veri gizliliği konusunda ifade vermeleri için 10 Nisan tarihli bir davet göndermişti. Facebook, son olarak telefonlarına Facebook uygulaması yükleyen kişilerin “Cep telefonu konuşmalarını ve kısa mesaj kayıtlarını tutmak” ile suçlanmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.