Donma tehlikesi geçiren leylekleri köylüler evlerine aldı

Bulgaristan’da aşırı soğukların etkilediği doğa şartları göçmen kuşları zor durumda bıraktı. Donma tehlikesi geçiren kuşlara köylüler evlerini açarak hayatlarını kurtardı. Soğuk kış şartlarının yaşandığı Balkanlarda hayvanların zor durumda kalmaması için köylüler seferber oldu. Bulgaristan’da göçmen kuşların karla kaplı alanda kanatları donmuş bir şekilde zor durumda olduğunu gören Bulgar köylüler leylekleri donarak ölmekten kurtararak evlerini açtı.

Ülkenin kuzeydoğusundaki soğuk hava, bu hafta yüzlerce göçmen kuşu donma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı, kanatlarını buzda kaplanan kuşların bazıları soğuktan öldü.

Dulovo kasabası yakınlarındaki Zaritsa köyünde yaşayan 53 yaşındaki Safvet Halil yaptığı açıklamada, “Köy yolunun yakınlarında beş tane donmuş leylek buldum. Onları eve götürdüm, ısınmaları için bir ocak yaktım ve balık verdim.”açıklamasını yaptı.

Safvet Halil‘in bu iyilik hareketi sosyal medyada bir destek dalgasına yol açtı ve bölgedeki diğer insanlara örnek oldu. İnsanlarda evlerinde, garajlarında veya kulübelerini 40’tan fazla göçmen kuşa açarak iyilik hareketini devam ettirdi.

Uzmanlar, göçmen kuşların kanatlarının ağaçların üzerine oturmak yerine geceyi yerde geçirmek zorunda kaldıklarından gerçekleştiğini belirtti.

Yetkililer haftasonuna kadar devam edecek olan aşırı soğukların etkilediği kuşların, mümkün olan en kısa sürede tekrar doğaya salınacağı belirtildi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.ajanimo.com/bulgaristanda-donma-tehlikesi-geciren-leyleklere-koyluler-evlerini-acti/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.