Doğan Medya Grubu Satıldı

Türkiye’nin en büyük medya grubu, Doğan Medya Grubu’nun Demirören Holding’e satışı için anlaşmaya varıldı. Satışa tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Bu satış büyük bir tekelleşme yaratır, rekabet kurumu buna izin vermemeli” dedi.

T24’ün haberine göre Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Mayıs 2011’de Milliyet ve Vatan’ı sattığı Erdoğan Demirören’le Doğan Medya Grubu’nun satışı konusunda anlaştı.

Habere göre bünyesinde Hürriyet, Fanatik ve Posta gazeteleri ile Kanal D ve CNN Türk kanallarını bulunduran Doğan Medya Grubu’nu satın alan Demirören grubunun, bu satın almasının arkasında başka bir sermaye grubunun daha bulunduğu düşünülüyor.

Doğan Medya Grubu bünyesinde bulunan kuruluşların tamamı şöyle:  Kanal D, CNN Türk, tv2, Dream TV, Dream Türk, Hürriyet, Posta, Fanatik, Hürriyet Daily News, TME, Doğan Burda Dergi, Doğan Egmont, Doğan Kitap, Dergi Pazarlama ve Planlama.

Demirören tarafından 2011’de satın alınan Milliyet ve Vatan gazeteleri hızla iktidara yakın bir çizgiye kaymıştı.

2014 yılında, Erdoğan Demirören’e ait olduğu iddia edilen ve Demirören’in dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’la telefonda konuşurken “Nasıl girdim bu işe ya kim için” diye ağladığı bir ses kaydı da dolaşıma sokulmuştu.

 

Doğan Medya Grubu bünyesindeki yayın organlarının tamamının Demirören Grubuna satılmasının yankıları sürüyor. İlk tepki, CHP’den geldi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Bu satış büyük bir tekelleşme yaratır, rekabet kurumu buna izin vermemeli” dedi.

Çağdaş Ses’ten Erman Çimen’e konuşan CHP’li Özel, satışın büyük bir tekelleşme yaratacağını belirterek, “Rekabet kurumunun doğru ve tarafsız karar vermesi durumunda bu satışa izin vermemesi gerekir. Bu satıştan endişeliyiz” diye konuştu.

Özel, açıklamalarına şöyle devam etti: “Çok uzun yıllar basında çok güçlü bir geleneği olan Milliyet’in bu gruba satışı sonrası geldiği nokta ortadadır. ‘Basında Güven’ sloganıyla bilinen bir gazetenin şimdiki tirajı, yayın politikası, iktidarla olan ilişkileri ve tarafsızlığı tartışmalıdır. Bu satışı da bu kaygıyla değerlendiriyoruz. Bu durum Türkiye’de bir eksikliğe de işaret ediyor. Yurt dışında benzer tecrübeler, örneğin İtalya’da Berlusconi’nin durumu gibi, farklı düzenlemelere gidilmesini gerekli kılmıştı.

Farklı iş kollarında sermayesi olanların medya sahibi olmaması, sermayesi sadece basın yayın konusunda birikmiş kişilerin medya organlarını satın alabilmesi gibi etik ve yasal düzenlemeler var dünyada. Türkiye’nin bunları konuşması, tartışması gerekiyor. Ortaya çıkan son tablo iktidar lehine çok asimetrik bir durum yaratıyor.”

“Son bir aydır Doğan Grubu’nun medyadan çekileceğini ilişkin bazı duyumlar vardı. Hatta satışla ilgili ihtimalin yüksek olduğuna dair bilgiler almıştık. Beklenmedik bir gelişme değil ama kaygı verici bir gelişmedir.” 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.