Massive Attack İstanbul’da

Massive Attack Türkiyeli dinleyicileriyle buluşuyor. Konser 25 Haziran’da Zorlu PSM’de!  Dünyaca tanınan müzik grubu Massive Attack Türkiye’ye geliyor. Grup, 25 Haziran Pazartesi günü saat 22:15’te Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde izleyicileriyle buluşacak.

Massive Attack Hakkında

Massive Attack’in müziğini, soulla hip-hop’un, reggeanin ve rockın mixlenmesinden ortaya çıkan bir tarz olarak tanımlayabiliriz. Grubun daimi elemanlarında 3D adıyla bilinen Robert Del Naja, Massive Attack’in üyesi olmadan önce bir graffiti sanatçısıydı ve sanatını yaptığı eserlerinden dolayı tutuklanıncaya kadar da devam ettridi. 

3D grubun diğer elemanları The Wild Bunch’ın Dj’leri olan “Mushroom”, Vowles ve “Daddy G” Marshall ile 80’lerin ortasında “The Wild Bunch”ın sayesinde tanıştı. Massive Attack böylece 1987’de oluştu. Grubu oluştururken hedefledikleri “sanat üzerinden müziğe ulaşmaktı” bu fikirle birlikte The Wild Bunch’ın üyeleri arasında bu noktada anlaşmazlık çıktı ve böylece grup dağıldı. Gruptan Nelle Hooper, Soul II Soul’la geçti, böylece Hooper, hem Soul II Soul’la hem de Massive Attack’le çalışmaya başladı. 

1990 yılında grubun ilk albümleri “Blue Lines” çıktı. Blue Lines 90’lı yılların pop gruplarının yaptıkları albümler arasında gösterilebilecek en mükemmel örneklerden biriydi. Massive Attack, bu ilk albümlerini; rap, dub ve klüp kültürünü birleştirerek oluşturmuştu. Albümden çıkan ilk single, Shara Nelson’ın solistliğini yaptığı ve Tricky’nin de rap performansında bulunduğu ‘Daydreaming’ oldu. 

Daydreaming’den sonra ‘Unfinished Symphaty’ ve ‘Safe From Harm’ çıktı. İki parçanın da klibini Baillie Walsh çekti. 3-D, Mushroom ve Dady-G asil elemanlarından oluşan Bristol kökenli grubun ikinci albümü “Protection” oldu. Protection ilk albümden daha farklı, şaşırtıcı ve kendi bünyesinde bir öncü olma niteliğini taşıyordu. Albümün prodüktörlüğünü bu seferde Nelle Hooper yaptı. Fakat bu albümde yer alan solistler farklıydı. Tricky bu albümde Massive Attack’le beraberken, Shara solo çalışmaları sebebiyle albümde yer almadı. Ayrıca Everything But The Girl’den Tracy Thorn ve Nicolette, Protection’da yer alan diğer sanatçılardandı. 

Protection’dan çıkan singlelar; albümle aynı adı taşıyan parça ‘Protection’, ‘Karmacoma’ ve ‘Sly’ oldu. Ayrıca Massive, Protection’da albümün tüm parçalarının remix versiyonlarını hazırlayan, Mad Professor’la da çalıştı. Çıkardıkları ikinci albümle birlikte elemanların müzikal kalitesi de yükselmiş oldu. Grup uzun bir turneye çıktı. Bu turne sırasında Massive’e, Nicolette ve katılabildikçe Tracy’de eşlik etti. Bir kaç sene boyunca grup zamanını turnelere çıkmakla ve beklenen üçüncü albümlerini hazırlamakla geçirdi. Boş zamanlarını ise Madonna’yla, Marvin Gaye coverının prodüksiyonunu hazırlamaya ve Garbage’ın, Milk adlı parçasını remixlemeye ayırdılar. 

1997 yazında Glastonbury Festivali’ne katıldılar. Bu festival için ‘Risingson’ adlı çok az sayıda piyasaya çıkartılan single’larını hazırladılar. Risingson’dan sonra grup bir başka parça daha çıkardı: ‘Superpredators’. Massive Attack’in üçüncü albümü 12 Mayıs 1998’de piyasaya çıktı. Albümün adı “Mezzanine”di ve albümde 11 yeni parça bulunuyordu. Albümden çıkan ilk single ‘Teardrop’ oldu. Albümde yer alan bazı sanatçılar: Horace Andy, Cocteau Twins vokalist Liz Fraser ve Sara Jay’dı. Kuzey Amerika Turnesinde gruba Lewis Parker’da eşlik etti. Mezzanin’den çıkan ikinci single ‘Angel’ oldu. Angel’ın ilk remixini, İngiliz Grup, Blur hazırladı. 

Eylül ayında albümden üçüncü ve son single olan ‘Intertia Creeps’ çıktı. Bu parçanın Manic Street Preachers’dan, State Of Bengal’a kadar bir çok grup tarafından hazırlanmış remixleri bulunuyor. Aralık ayında grup 11 singlelarından oluşan bir set piyasaya sürdü. Aynı zamanda grup, 5 dalda Brit ödüllerine aday gösterildi fakat ne yazık ki hiç birini kazanamadı. 1999 baharında Mushroom’un gruptan ayrıldığı söylentileri ortaya çıktı. Nitekim Mushroom, 1999 yazında Massive Attack’in çıktığı festivallerde bulunmadı. Sonunda Eylül ayında Mushroom’un gruptan ayrıldığı gerçeği açıklandı. 3D ve Daddy G; Massive Attack’in dördüncü albümü “100th Window”u aralarında Mushroom olmadan 2003 yılında yayınladı. 

2004’te Louis Leterrier’in Danny the Dog filminin soundtrack albümü ve 2006’da içinde yeni bir kayıt olan Live With Me’nin de yer aldığı Best Of albüm yayınlandı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.