HDP seçimler için tura çıkıyor

Muhalefetin itirazlarına karşın AKP ve MHP’nin ittifak düzenlemesi ile seçim yasasında yaptığı değişikliklerin yasalaşmasından sonra HDP; hem bölgede hem de batıda ‘demokratik bir seçimin nasıl gerçekleşmesi’ gerektiği konusunda siyasi parti ve bazı dernekleri ziyaret edecek. CHP’ye de bir ziyaretin yapılması planlanırken, görüşmelerde demokratik seçimin yanı sıra ittifak konusunun da gündeme gelebileceği ifade ediliyor. AKP ve MHP’nin ortaklaşa hazırlayıp jet hızıyla TBMM’den geçirdikleri ittifak düzenlemesinde muhalefetin itiraz ettiği seçimlere yönelik de pek çok düzenleme yer alıyordu. Muhalefet; sandıkların taşınması, sandık kurulu başkanlarının kamu görevlilerinden seçilmesi, mühürsüz zarf ve oyların geçerli sayılmasına yönelik düzenlemelerin seçimi şimdiden şaibeli hale getirdiği eleştirilerini yapıyor.

Tüm siyasi partiler 2019 seçimlerine yönelik hazırlıklara başlarken, HDP de seçim hazırlığına partilere yapmayı planladığı ziyaretlerle başlayacak. Edinilen bilgeye göre, HDP Nevruz’un ardından hem bölgede hem de batıda bir dizi ziyaret yapmayı planlıyor. Bölgede KDP, DBP gibi partileri ziyaret etmeyi amaçlayan HDP, batıda da EMEP ve ÖDP gibi sol ve sosyalist partilere yönelik ziyaretler gerçekleştirmeyi hedefliyor. Siyasi parti ziyaretleri kapsamında CHP ve Saadet Partisi gibi partilere yönelik de ziyaretlerin olabileceği ifade ediliyor. Siyasi partilerin yanı sıra çeşitli dernek ve örgütlere yönelik de ziyaretlerin yapılabileceği dile getiriliyor.

Edinilen bilgiye göre HDP’nin gerçekleştireceği ziyaretlerin ana gündem maddesini “demokratik seçim” oluşturacak. Ziyaretlerde demokratik bir seçimin nasıl gerçekleşmesi, seçim sürecinin nasıl olması gerektiği gibi konular ele alınacak. Görüşmelerde seçimlerin demokratik kurallara uygun yapılması konusunda kamuoyunda duyarlılık oluşturulması amaçlanacak ve özellikle olağanüstü hal döneminde demokratik bir seçimin yapılamayacağı vurgulanacak. 16 Nisan referandumunda muhalefete yönelik hem propaganda sürecinde hem de seçim esnasında uygulanan haksızlıklar ve şaibeler anımsatılacak.

HDP’nin siyasi partilere yönelik gerçekleştireceği görüşme trafiğinde demokratik seçim konusunun yanı sıra 2019 seçimlerinde olası ittifaklara yönelik de görüşmelerin gündeme gelebileceği ifade ediliyor. HDP’de ittifak konusunda henüz kesin bir karar olmamasına karşın parti içinde cumhurbaşkanı seçimi için ilk turda partinin kendi adayını çıkarması eğilimi bulunuyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.