HAYTAP: ‘Borç’ filminin çekimlerinde kargalardan biri yaşamını yitirdi

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), yönetmen & yapımcı Vuslat Saraçoğlu’nun ‘Borç’ filminde yaşamını yitiren karga için yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada filmin çekimlerinde sahibinden izin alınarak, İzmir’den getirilen iki karga, hiçbir resmi mecradan izin alınmaksızın, uzman gözetiminden yoksun bir şekilde kullanılarak istismar edildiği vurgulanırken kargalardan birinin çekimlerin 12. gününde yaşamını yitirdiği belirtti. Ayrıca ölen karganın fotoğrafı filmin posterinde de kullanıldığı aktarıldı.

Öte yandan iddialara yanıt veren filmin yönetmeni Saraçoğlu, ölen karganın diğer karga tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Hayvanların sinema endüstrisinde yer almasına yönelik çalışmalar yapan HAYTAP açıklamasında, “Filmde rol alan karga ile birlikte getirilen ve önceden İzmir’de bu karga ile uzun süre aynı ortamı paylaşan diğer karganın, filmde rol alan kargayı yediği söylendi. Gelen görüşler, karganın stresten öldüğü, diğerinin ise açlığı üzerine onu yediği yönünde. İşin sahibi olduğunu her defasında dile getiren Vuslat Saraçoğlu bu olayın sorumluluğunu asla üzerine almadı” ifadelerine yer verdi.

Karganın stresten öldüğünü aktaran HAYTAP, duruma ilişkin hassasiyet gösteren gerek ekibe karşı, gerekse ilgili hiçbir mecrada açıklama yapılmadığı belirtildi. Öte yandan filmin çekimlerinin ardından ekibe yazılan bir mailde ise, olayla ilgili ekibin derin üzüntüsü ve tepkileri için; aşağılayıcı ve tehdit içeren ifadeler kullanıldığı iddia edildi. Duruma tepkileri “sahte duyarlılık” olarak değerlendiren filmin yapımcısı Saraçoğlu’nun “Filmimizden ve bizden uzak durun” ifadeleri ile ekibi tehdit ettiği iddia edildi.

“DURUMA KARŞI ÇIKANLAR TEHDİT EDİLDİ”

HAYTAP tarafından yapılan açıklamada karganın ölümü şöyle anlatıldı:

“Çekim boyunca karga, filmde oynaması için, filmin seti olarak kullanılan Eskişehir Vişnelik mevkiindeki ev içerisinde ısrarla ve tekrar tekrar rol yapması için zorlandı. Yaşadığı korku ile ekibin gözleri önünde sürekli titreyen bu karga, Vuslat Saraçoğlu’nun set amirine uyguladığı emirlerle defalarca sıkıştırıldı. Set amirinin karga ellerindeyken “kalp atışlarını hissediyoruz, çok korkuyor” sözlerine karşın sanki her şey yolundaymış gibi, zorlamalarla çekimlere devam edildi. Karganın sesini kaydetmek için yine yönetmen Vuslat Saraçoğlu’nun emriyle, zor kullanılarak, gagası ve boğazı sıkılarak kargaya müdahaleler edildi. Senaryoda yer alan, sokakta karganın düştüğü sahne için, sahibi asla müsaade etmediğini özellikle belirttiği halde, Saraçoğlu’nun arkadaşı olan bir veteriner tarafından kargaya iğneler yapılarak bayıltıldı.

Gün ve set bitimlerinde kargaların beslenmesi ve yaşam alanları için hiç özen gösterilmedi. Kimi zaman ekipten birilerinin verdiği yiyecekleri yediler, bazen de aç kaldılar. Bu yaşananlardan birkaç gün sonra, filmde oynayan karga Vuslat Saraçoğlu’nun bıraktığı, evde kargalarla ilgilenmesi için sadece 10 yaşlarında bir çocuk bulunan arkadaşının evinde yaşamını yitirdi.”

***

FİLMİN YÖNETMENİ SARAÇOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

‘Borç’ filminin yönetmeni Vuslat Saraçoğlu, HAYTAP tarafından ortaya atılan iddialara yazılı bir açıklama ile cevap verdi. Saraçoğlu, yaptığı açıklamasında yaşamını yitiren karganın, filmde oynatılan diğer karga tarafından yendiğini belirterek şunları söyledi:

“HAYTAP’ın Twitter’da yaptığı açıklama bizim açımızdan hayal kırıklığı yarattı. Çekim sürecinde talihsiz bir olay yaşandı ve iki kargamızdan birisi öldü. Ancak bu olay HAYTAP’ın iddia ettiği gibi kötü muameleden kaynaklanmamaktadır. Maalesef kargalarımızdan biri diğerini yemiştir. Ölen kargamızın ismi Atom, diğerinin ismi ise Dalton’dur. Atom ve Dalton setimizin parçasıydılar ve böylesi bir vedaya hepimiz çok üzüldük.”

Açıklamanın devamında ise şu cümlelere yer verildi:

İddialara gelince; özen göstermediğimiz, kötü muamele ettiğimiz, irtibata yanaşmadığımız tamamen gerçek dışıdır. Çekimlerde deneyimli bir veterinerimiz de bulunuyordu. Setin her bakımdan, ne kadar özenli, örnek bir set olduğuna yönelik çok sayıda övgü aldık. Gösterilen özene onlarca şahidimiz var. Ayrıca biz HAYTAP’a olayın detaylarıyla ilgili her türlü izahta bulunduk hatta gerekiyorsa veterinerimizle görüşmelerini söyledik. Ancak kendileri filmi sabote etmek isteyen bazı kişilerin, kötü niyetli iddialarını ciddiye almayı tercih etmiştir. Haytap’la yaptığımız görüşmeler haftalar öncesinde gerçekleşmiş olmasına karşın, kendilerinin bu iddiaları ilk defa filmimizin İstanbul Film Festivali’nin ulusal yarışmasına katılacağı belli olduktan sonra dile getirmeleri ise çirkin olmuştur.

Ayrıca yapılan açıklama ciddiyetsizdir, “yaralandı veya öldü” deniliyor. Daha olayın ne olduğu belli değilken kötü muamele olduğu iddia ediliyor. Yapılan bu açıklamada, ne olayın aslını yansıtmak, ne de Atom’un ölümüyle duygusal bir bağ kurmak gibi bir amaç göremiyoruz. Kargaların sesi olma iddiasında olan bir kurumun bir misyonu ciddiyetle yerine getirmelerini canı gönülden isteriz. Ama bunu yaparken, onca insanın aylarca süren emekleriyle ortaya çıkmış bir sanat yapıtını karalamadan, detaylı bir inceleme ve soruşturma sürdürülmesi daha yerinde olurdu. Konuyla ilgili etraflı bir basın açıklaması hazırlıyoruz, Teşekkür ederim.

Ayrıca, Borç filmi, İstanbul Film Festivali’nin ulusal yarışma kategorisine seçildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.