Zülâl Kalkandelen’in, “İkinci Cumhuriyetçiliğin Temelleri” Kitabı Kırmızı Kedi Yayınevi’nden Çıktı

Araştırmacı-yazar Zülâl Kalkandelen, Türkiye’nin yakın dönemine damga vuran bir “ihanet”in, “Yetmez Ama Evet” sloganında somutluk kazanan neo-liberal tavrın otopsisini gerçekleştirirken, 90 yıllık sürecin dökümünü ortaya koyuyor.

Kalkandelen’in son kitabı İkinci Cumhuriyetçiliğin Temelleri, yakın geçmişimizde Türkiye’de sarsıntı
yaratan Ergenekon ve Balyoz davalarında sahne alan “sivil toplumcu” tezlerin fikir babası İdris
Küçükömer’in tezleriyle tarihsel bir hesaplaşma yürütüyor. Osmanlı’dan itibaren düşünce hayatımızda etkili olan “Batılılaşma” tartışmalarına odaklanan kitap, emperyalizm, Ilımlı İslam, kumpas davalar üzerinden tarihe uzanıyor ve Cumhuriyet’in Aydınlanmacı tavrının sesini yükseltiyor.

http://www.kirmizikedi.com/kitap/urun/838a5800ea664375a281b4dd5817b896

Küçükömer’in özellikle Kurtuluş Savaşı’nın antiemperyalist olmadığı, Cumhuriyet’in kuruluşunun bir devrim değil bürokratik egemenlik yarattığı, Türkiye’de solun “gerici”, sağın “ilerici” olduğu iddialarının günümüzdeki yansımalarıyla tartışan Kalkandelen, beş bölümden oluşan kitabında “İkinci Cumhuriyetçiler”in AKP’yle işbirliğine ve nihayetindeki “Kandırıldık!” söylemine kadar geliyor.

Kemalist Devrim’in Halkçılık ilkesinden İdris  Küçükömer’in Kurtuluş Savaşı’na ve Tek Parti yönetimine eleştirilerine; Atatürk Devrimleri’nin açtığı Aydınlanma yolundan Cumhuriyet dönemi Batılılaşma hareketlerine; Ilımlı İslam ve Büyük Ortadoğu Projesi, emperyalizm ve AKP’den  Türkiye’nin darbeler tarihine açılan kitap, bir siyasi tarih incelemesi olduğu kadar pek çok güncel sorunun yanıtlarını da veriyor.

 

Zülâl Kalkandelen, ülkemizde “Sivil Toplumculuk”, “İkinci Cumhuriyetçilik” ya da “Neoliberalizm” olarak
adlandırılan siyasi akımın fikir babası Prof.Dr. İdris Küçükömer’in tezleriyle tarihsel bir hesaplaşma içine
giriyor.

1960’lardan itibaren, Kurtuluş Savaşı’nın emperyalizme karşı verilmediği ve yalnızca Türk Yunan savaşından ibaret olduğu; Cumhuriyet’in kuruluşunun bir devrim değil bürokratik egemenlik yarattığı; Türkiye’de solun “gerici”, sağın “ilerici” olduğu vb., tamamına yakını günümüzde geçersiz kılınmış görüşler, Kalkandelen tarafından otopsi masasına yatırılıyor.

“Batılılaşma” sorunu ve emperyalizmden Ergenekon ve Balyoz davalarına, Ilımlı İslam’dan “Yetmez ama
Evet”e, “Kandırıldık!” söyleminden darbelere açılan yelpazede sağlam bir politik zemin oluşturan Kalkandelen, Cumhuriyet ve Aydınlanma’nın sesini yükseltiyor.  Daha fazla bilgi için tıklayınız


Zülal Kalkandelen Hakkında

Zülâl Kalkandelen, Türk gazeteci/yazar, müzik eleştirmeni, radyo programcısı, çevirmen.

Ankara’da doğan Zülâl Kalkandelen, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi dalında, İdris Küçükömer’in “Düzenin Yabancılaşması” adlı kitabının eleştirisi üzerine yazdığı tezle Yüksek Lisans derecesini aldı.

1996-2000 yılları arasında CNBC-e ve NTV’de yapımcı, program koordinatörü ve program bölümü sorumlusu olarak çalıştı. Kalkandelen’in yapımcısı olduğu INFO adlı program müzik firmalarının Türkiye temsilcilikleri tarafından “En İyi Müzik Programı” seçildi. Kalkandelen, NTVMSNBC haber sitesine yazılar yazdı. 2001 yılında New York’a yerleşti ve Cumhuriyet gazetesine New York yazıları yazmaya başladı. Bununla beraber Roll, Aktüel, Tempo gibi dergiler için müzik yazıları yazdı. 2004’te Amerika’da Demokratik Parti ve Cumhuriyetçi Parti kurultaylarını Cumhuriyet gazetesi adına izledi. Dünyanın en büyük metropollerinden New York’un sosyal ve kültürel yaşamını ele alan deneme tarzındaki ilk kitabı “New York’u Yaşamak”, Remzi Kitabevi tarafından yayımlandı. Deneme tarzındaki kitap, dünyanın en büyük metropollerinden New York’un kültürel ve sosyal yaşamına ışık tutmaktadır. 2004 yılında Amerikan siyasi sistemini ve 2004 Başkanlık seçimlerini ele alan “”30 Saniyede Bush”” (Amerika’da Medya ve Siyaset) adlı kitabı yine Remzi Kitabevi’nden çıktı. ‘2005-yılında ise ilk romanı “Utanmış Sessizlik” yayımlanan Kalkandelen, 2005’ten bu yana Cumhuriyet’te müzik ve Cumhuriyet Pazar’da da “Dünyalı Yazılar” adlı köşesinde siyaset yazılarına devam etmektedir. 2005’ten itibaren çeşitli kitapların editörlüğünü üstlendi, çevirileri yayınlandı. 2011’de “”İkinci Cumhuriyetçiliğin Temelleri”” adlı kitabı Cumhuriyet Kitapları’ndan çıktı ve 2. baskısı yapıldı. 2012’de Amerika’da Demokratik Parti Kurultayı’nı akredite basın mensubu olarak Cumhuriyet gazetesi adına izledi.

Hayvan hakları üzerinde sıklıkla duran Zülal Kalkandelen etik vegandır. Türkiye’de tanınmış bir müzik yazarıdır. Müzik yazılarını topladığı blogu http://zulalmuzik.blogspot.com (http://www.veganlogic.net ) ülkenin en iyi müzik bloglarından biri seçilmiştir. 2012’nin sonunda Dinamo FM’de (103.8) pazartesi günleri 20.00-21.00 arasında canlı yayınlananVegan Logic adlı müzik programını hazırlayıp sunmaya başladı. Ekim 2014’ten bu yana aynı programı Açık Radyo’da hazırlayıp sunuyor.

Eylül 2013’te Can Başkent ile birlikte yazdıkları “Veganizm: Ahlakı, Siyaseti ve Mücadelesi” adlı ilk Türkçe vegan kitabı Propaganda Yayınları tarafından yayınlandı.

Birçok kitabın çevirmen ve editörlüğünü üstlendi.

Ekim 2013’te Kült Neşriyat tarafından basılan “Hayvan Hakları & Veganizm” kitabının sunuş metni ona aittir.

Mayıs 2014’te Chris Hedges’in İngilizce kitabından çevirdiği “Savaş – Bizi Anlamlandıran Güç” adlı kitap Paloma Yayınevi’nden çıktı.

Ekim 2015’te Jeffrey Moussaieff Masson’un sağlıklı ve etik beslenme rehberi niteliğindeki kitabı “The Face On Your Plate” adlı kitabını Türkçeye kazandırdı. “Tabağındaki Yüz – Gıda Hakkındaki Gerçekler” adlı kitap Paloma Yayınevi’nden yayınlandı. (vikipedi)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.