TV10 çalışanları 75 haftadır kanallarının açılmasını istiyor

KHK ile kapatılan TV10’un çalışanlarının başlattıkları eylem 75. haftasında Galatasaray Meydanı’nda devam etti. Munzur Çevre Derneği, Cumartesi İnsanları ve insan hakları savunucularının destek verdiği eylemde konuşan TV10 programcısı Rohat Emekçi, TV10 kapatıldıktan sonra Alevilerin seslerini kısıldığını vurguladı.

Alevilerin kendilerini TV10’da gördüklerini belirten Emekçi, TV10 kapandıktan sonra Alevilerin kendilerini ekranlarda göremediklerini şu cümlelerle ifade etti: TV10 kapatıldıktan sonra birçok Alevi şunu dedi; ‘Bizler TV10 ekranlarında kendimizi görüyorduk. Çünkü ocak sistemi TV10’daydı, ikrar TV10’daydı, yol TV10’daydı, Alevilerin kendini tanımlaması kendini ifade etmesi TV10’daydı.

TV10’un Alevilerin yaşadığı en ücra köşelere kadar dokunduğuna vurgu yapan Emekçi, TV10’un lisansının satılmasına rağmen “Hakkımız gaspedilemez” dediklerini belirtti.

Geçtiğimiz gün tahliye edilen gazeteciler Ahmet Şık ve Murat Sabuncu’ya değinen Emekçi, akıllarda “Neden alındılar ve neden bırakıldılar?” şeklinde bir belirsizliğin devam ettiğini kaydetti.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) öncülüğünde Balıkesir Edremit’te yapılmakta olan Alevi çalıştayına da değinen Emekçi, Alevilerin bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğinin tartışıldığını ifade etti.

Konuşmasını Hallacı Mansur’un beyitleriyle bitiren Emekçi, “Aleviler vardır, Alevilik haktır ve Aleviler susmayacak” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://www.evrensel.net/haber/347376/tv10-emekcileri-75-haftadir-kanallarinin-acilmasini-istiyor

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.