IRE ve NICAR tarafından 8-11 Mart tarihleri arasında Amerika’nın Chicago eyaletinde Marriott Downtown Magnificent Mile’da bu yılki konusu Veri Gazeteciliği olan Bilgisayar Destekli Habercilik Konferansı 2018 (CAR) dün başladı.

223 oturum, panel, atölyenin olduğu konferans dünyada düzenlenen en önemli gazetecilik konferanslarından biri. Konferansın bu yılki teması ağırlıkta Veri Gazeteciliği olup alanında uzman 300’ün üstünde konuşmacı katılıyor.

#NICAR18 @IRE_NICAR ekibi ilk kez katılanlar için ise harika bir rehber hazırlayarak, üç aşamalı bir yönlendirme sağlıyor.

Bu yıl konusu ağırlıkta #VeriGazeteciliği olan Bilgisayar Destekli Habercilik Konferansı 2018 dün #Chicago ‘da başladı. Açılış ve kayıtların alındığı ilk günde oturumlar ve uygulamalar ve paneller de yapılmaya başladı.

Bu yıl NICAR18’in,  1200 katılımcı ve bunların neredeyse 100’den fazlasının uluslararası  katılımcılardan oluşan en büyük NICAR etkinliği olduğu belirtiliyor. Dün (8 Mart) başlayan etkinliğin ilk gününde eş zamanlı 75 etkinlik vardı.

Tüm gün süren eş zamanlı eğitimler, paneller, demolar, sunumlar, tartışmalar gün be gün buradan takip edilebiliyor.

NİCAR18, 8 Mart programından iki oturumun ekran görüntüsüdür. https://www.ire.org/conferences/nicar18/schedule/

 

Bugün ise konferansın 2.gününde  50’nin üstünde etkinlik yapılıyor.  

NİCAR18, 9 Mart programından iki oturumun ekran görüntüsüdür. https://www.ire.org/conferences/nicar18/schedule/

NİCAR18, 9 Mart programından iki oturumun ekran görüntüsüdür. https://www.ire.org/conferences/nicar18/schedule/

 

Konferansta Türkiye’de Veri Gazeteciliği oturumu da olacak. Oturumda Türkiye’de veri kaynakları ve bölgesel olarak veri kaynaklarına erişimin nasıl sağlandığı, yasal boyut, açık veri, lisanslar, bilgi edinme hakkı ve erişim konularına değinilecek.

 

Etkinlik “Veri ile nasıl etkin haber yapılır, okur, izleyici, çevrim içi kitleye  doğru bilgi aktarmanın en etkin yolu ve araçları nelerdir?  Elektronik tablolar nasıl kullanılır, veritabanları ve çevrim içi haritalama ile ilgili temel bilgilerden veri görselleştirme ve son teknolojik gelişmelere kadar her şeyi sunuyor konferans. Haber fikirleri, bol miktarda ilham veren projeler ve tipik veri engellerini aşmanıza yardımcı olacak teknikler ve araçlar da aktarıyor.

Etkinliğin katılımcı ve konu başlıklarını içeren rehberine buradan ulaşabilirsiniz:  https://www.ire.org/conferences/nicar18/nicar18-guide/

Türkiye oturumuna buradan ulaşabilirsiniz:
https://www.ire.org/events-and-training/event/3189/3571/

Tüm konuşmacıların bilgilerine ise buradan ulaşabilirsiniz:
https://www.ire.org/conferences/nicar18/speakers/

 

Etkinliğe yönelik tüm içerikleri aşağıdaki Tweet akışından da takip edebilirsiniz:


Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.verigazeteciligi.com/nicar18-2-gununde/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.