Dağ Medya tarafından Kadir Has’ta Uluslararası Açık Veri Günü Düzenlendi

İstanbul /Cibali
3 Mart 2018 / Cumartesi

Dağ Medya tarafından Kadir Has Üniversitesi’nde bu yıl üçüncüsü yapılan Uluslararası Açık Veri Günü düzenlendi. 50’nin üzerinde katılımcı vardır. Etkinlik dünya genelinde yaklaşık 340 etkinlik (atölye, konferans, oturumlar vb.) ile aynı kutlandı. 

2018 itibariyle sekizincisi düzenlenen Açık Veri Günü etkinliği bu yıl eş oturumlarla ‘Hayvan Hakları için Açık Veri’ ve ‘Kamuda Para Akışını İzleme Yöntemleri’ üzerine çalışıldı. Eş oturumlu gerçekleşen etkinlikte Hayvan Hakları İçin Açık Veri (Open Data For Animal Rights)  HAKİM’e ait veriler katılımcılar tarafından yapılandırılırken,  Gençİz ekibinin yürüttüğü ‘Yetersiz Bakiye’ projesi için ise İBB’nin faaliyet raporları kazınarak, yapılandırılmaya çalışıldı.

Etkinlik Dağ MedyaVeri Gazeteciliği Platformu’nun Açık Veri Günü nedir girişi , Açık Veriler için  keshif.me , Doğruluk Payı’nın Veri Kaynağı Projesi Nedir? sunumları  ile başladı. Devamında Gençiz ekibinin “Yetersiz Bakiye” projesinin tanıtıldığı oturumlar düzenlendi. Katılımcıların görüşleri ve işlenen verilerin tamamen yapılandırılmış hali  ile ilerleyen günlerde paylaşılacak.

Geçen yıl düzenlenen açık veri günü haberi için tıklayınız: https://dagmedya.net/2017/03/06/insan-haklari-icin-acik-veri-etkinligi-duzenlendi/

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.