İsveç’te 12 mülteci çocuk intihar etti

İsveç Sosyal Sağlık Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl ülkeye tek başına gelen ve sığınma talepleri reddedilen 12 mülteci çocuğun intihar ettiğini açıkladı. Son iki hafta içinde de Afganistanlı iki çocuk intihar ederek yaşamlarına son verdi. 

Murat KUSEYRİ’nin Evrensel’de yer alan haberinde, İnsan halkları örgütleri, Sosyal Sağlık Genel Müdürlüğünün rakamlarının gerçeği yansıtmadığını ve intihar eden çocukların sayısının çok daha fazla olduğunu söylüyor. Öte yandan iltica talebi reddedildiği için Afganistan’a zorla gönderilen Hadi Barbari adındaki çocuk, Kabul’e ayak bastıktan 5 saat sonra ölü bulundu. Barbari’nin vücudunda herhangi bir darp izine rastlanmadığı ve ölüm raporunda ölüm nedeniyle ilgili herhangi bir bilgi yer almadığı belirtiliyor.  

İsveç Göçmen Dairesine göre, Afganistan’dan gelen sığınmacıların iltica taleplerini reddetmesine rağmen sınır dışı etme kararlarının yarısı pratikte uygulanamıyor. Polis yetkilileri, geçtiğimiz yıl Afganistan’a iade edilecek sığınmacıların yarısına yakınının sınır dışı edilmelerinin son anda durdurulduğunu açıkladı. Tepkiler veya mültecilerle ilgili yeni bilgilerin ortaya çıkması üzerine polis, sınır dışı edilmeleri durdurabiliyor.

İsveç Hükümeti son yıllarda iltica hakkını büyük ölçüde ortadan kaldıran yeni yasalar çıkardı. İsveç’e tek başlarına gelerek iltica talebinde bulunan çocuklar, İsveç’te “Genç” adını verdikleri örgütlenmeye giderek bir dizi gösteri, yürüyüş ve açlık grevi gerçekleştirmişti.

Genç’in Başkanı Fatemeh Khavari, İsveç’in insanlık dışı iltica politikasının gençlerin ölümüne yol açtığını belirterek “İltica sürecinde bu çocuklara yapılan psikolojik işkencenin sorumluluğunu kim üstlenecek?” diye sordu. 

Birleşmiş Milletlerin Afganistan’ın aktif olarak savaşın içinde olduğunu söylemesine rağmen İsveç Göçmen Dairesinin çocukları Afganistan’a iade etme kararı aldığına dikkat çeken Khavari, “Bu çocukların intiharına yol açıyor. Hiç kimsenin kendilerine sahip çıkmadıklarını düşünüyorlar” şeklinde konuştu. 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.