Erdoğan’a suç duyurusu

Afrin operasyonuna son verilmesi çağrısı yapan aydınlardan bazıları kendilerine ‘hainler, ahlaksızlar’ diyen Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Aralarında Hasan Cemal, Ferhat Tunç, Oya Baydar, Gencay Gürsoy, Taner Akçam ve Nesteren Davutoğlu’nun da bulunduğu aydınlar, Afrin’e düzenlenen operasyona karşı açıklamaları nedeniyle kendilerine “hain” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Aralarında siyasetçi, yazar, akademisyen, sanatçı, gazeteci ve kitle örgütü temsilcilerinin bulunduğu 170 kişi imzaladıkları metinde sorunların çözümü için diyalog talep etmiş, metin TBMM’deki bütün milletvekillerine gönderilmişti.

Suç duyurusunda bulunan isimler şöyle; Ayşe Erzan Silier, Ayşegül Akış (Devecioğlu), Burhan Sönmez , F. Nesteren Davutoğlu, Ferhat Tunç, Gencay Gürsoy, Hacer Ansal, M. Cengiz Arın, O. Gürhan Ertür, Oya Engin (Baydar), Hasan Cemal, A. Taner Akçam, Baskın Oran, Şanar Yurdatapan.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesinde imzacılar savcılığa yapılan suç duyurusunun ardından açıklama yaptı. Açıklama da, “Aradan geçen sürede, o mektupta dile getirdiğimiz kaygılar ne yazık ki doğrulandı. Sınırllı kalacağı ifade edilen harekat genişledi ve ülkemiz Ortadoğu’da sonu belirsiz savaşın ortağı haline getirildi. Rütbesi, sıfatı konumu ne olursa olsun, hiç kimsenin kimseye hakaret etmeye ve konumundan yararlanarak hedef göstermeye hakkı olmadığını bir hukuksal ve ahlaki ilke olarak kayda geçirmek, yurttaşlık ve kişilik haklarımızı savunmak için buradayız. Yargının görevini yerine getirmesini bekliyoruz” denildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.