Brezilya’dan Türkiye’ye gönderilen canlı hayvan ticaretinde yeni görüntüler

Brezilya’nın São Sebastião limanından yola çıkmaya hazırlanan Türkiye’ye gönderilmeye devam edilen canlı hayvan ticaretinden yeni görüntüler ortaya çıktı. Daha önce Brezilya’dan yola çıkan ve 25 bin 175 sığırı vahim koşullarda taşıdığı raporlanmış ve Mersin Limanı’na varan NADA gemisinin ardından yeni bir gemi daha yola çıkmaya hazırlanıyor. Brezilya’nın São Sebastião Limanı’nda yola çıkacak gemiye yüklenen kamyonlarda yine benzer işkence görüntüleri ortaya çıktı.

Hayvanlar, kendi dışkı ve idrarları içinde yaklaşık 1 ay süren zulüm dolu yolculukla bir kıtadan diğerine gönderiliyor. Hayvan hakları savunucuları tarafından “köle ticareti” olarak nitelendirilen canlı hayvan ticareti için daha önce Brezilya ve Türkiye’de bir dizi eylemler olmuştu. Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen ve CHP Mersin milletvekilleri Fikri Sağlar ile Serdal Kuyucuoğlu’nun da katıldığı toplantıda canlı hayvan ticaretinin tamamı ile yasaklanması istenmişti.

brezilya-dan-turkiye-ye-gonderilen-canli-hayvan-ticaretinde-yeni-goruntuler-433305-1.brezilya-dan-turkiye-ye-gonderilen-canli-hayvan-ticaretinde-yeni-goruntuler-433306-1.brezilya-dan-turkiye-ye-gonderilen-canli-hayvan-ticaretinde-yeni-goruntuler-433307-1.

Yapılan basın açıklamasında konuşan gazeteci ve hayvan hakları aktivisti Zülal Kalkandelen, “975 bin canlı hayvanın dehşet verici koşullarda farklı ülkelerden Türkiye’ye taşınacağı bilgisi medyaya yansımıştır. Biz, başta Brezilya olmak üzere canlı hayvan ticareti yapan tüm ülkeleri kınıyor ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı bu kanlı ticareti derhal durdurmaya çağırıyoruz. Türkiye kamuoyunu da hayvanlara karşı bu suçlara ortak olmamaya, duyarlı canlıların yaşam hakkına saygı duymaya davet ediyoruz” diye konuşmuştu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.