BMGK’den Suriye’de ‘insani ateşkes’ kararı

Suriye’de Doğu Guta’ya insani yardım sağlanması ve yaralıların tahliye edilmesi için BM’de varılan ateşkes kararı memnuniyetle karşılandı. Merkel, Macron ve Putin, ateşkesin nasıl uygulanacağını konuştu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ateşkesin hızlı bir şekilde uygulamaya geçmesinin ve sürdürülmesinin önemini vurguladı. BM sözcüsü Stephane Dujarric de BM’nin üzerine düşen görevi yapmaya hazır olduğunu dile getirdi. Guterres, hafta içerisinde yaptığı açıklamada Guta’yı “yeryüzündeki cehennem” olarak tanımlamıştı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, ateşkes kararı sonrası Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından da bir açıklama yapıldı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, yazılı açıklamasında, “En az 30 gün insani ateşkes talebinde bulunan kararı memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye, Suriye’de ateşkesin tesisi, çatışmaların durdurulması ve gerginliğin azaltılması konusunda en başından beri her platformda çaba harcamakta ve uluslararası toplumun bu yöndeki adımlarını desteklemektedir” dedi. Aksoy ayrıca Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğü ile siyasi birliğini tehlikeye atan terör örgütleriyle mücadele etmeye yönelik gayretlerini sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefon görüşmesi gerçekleştirecek. Fransa’dan yapılan açıklamada görüşmede ateşkesin uygulamasının ele alınacağı belirtildi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drain de Salı günü Moskova’da temaslarda bulunacak.

BM’deki Guta oylaması Rusya’nın çekinceleri nedeniyle arka arkaya ertelenmişti. Rusya’nın ateşkes kararına desteğini sağlamak için tasarıda yer alan “Ateşkes 72 saat içerisinde başlayacak” ifadesi çıkarılmış, yerine “gecikmeden” çatışmaların sona erdirilmesi istenmişti.

BM kararının ardından açıklama yapan ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Rusya’yı ateşkes tasarısını geciktirmekle eleştirdi.Rusya’ya Perşembe günü çağrıda bulunduklarını belirten Haley, “O zaman da Güvenlik Konseyi’nin 14 üyesi ateşkes kararının derhal uygulamaya geçirilmesi için hazırdı. Ancak Rusya oylamayı engelledi” dedi. Rusya Suriye’deki iç savaşta şu ana kadar 11 BM Güvenlik Konseyi tasarısını veto etti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.