Doğru deprem tahminleri 17 kat arttı

Sismologlar, büyük depremlerin habercisi olabilecek çok küçük depremleri takip etmek için gözlem evlerini yapay zeka ile donatmayı planlıyorlar.

Harvard Üniversitesi mühendislik bölümündeki çalışmaya göre yapay zeka, deprem sensörlerinin tespit ettiği ama bilim insanlarının gözünden kaçan çok küçük kırılmaları dahi analiz ederek yaklaşan büyük depremler hakkında alarm verebilir.

Bilim insanları bu yöntemi kullanarak ABD’de şimdiden önceki yöntemlere göre  17 kat daha fazla depremi doğru tahmin etmeyi başardılar.

Google’ın CEO’su Sundar Pichai, yapay zeka konusundaki gelişmeleri, medeniyetin ateşi ve elektriği keşfiyle karşılaştırdı. Ateş, elektrik, yapay zeka Yapay zekanın ateşin ve elektriğin keşfinin toplumdaki etkisine benzer etkileri olacağını savundu ve yapay.

Hala deneme aşamasında olan teknolojide yapay zeka fay hatlarındaki kırılma seslerinin arkasında saklı kalan sinyalleri okuyarak analiz ediyor ve daha önce kağıt üzerine çizilen sismograf verilerinde görülemeyen detaylı verilere ulaşabiliyor. Böylece bilim insanları yaşanan minik kırılmaların ciddi bir depremin başlangıcı olup olmadığını daha net görebiliyorlar.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.