CHP Mv. Aytuğ Atıcı, Brezilya’dan yapılan canlı hayvan ticaretine dair TBMM’ye soru önergesi verdi

Brezilya’dan Türkiye’ye Nada isimli gemide kötü koşullarda getirilen hayvanlar için CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, soru önergesinde şunlara yer verdi:  “AKP iktidarının tarım ve hayvancılık alanında yürüttüğü yanlış uygulamalar sonrasında hem tarım hem de hayvancılık neredeyse bitme noktasına gelmiştir. AKP’nin Genel Başkanı neredeyse gittiği her ülkede canlı hayvan alımı üzerine pazarlık üstüne pazarlık yapmak durumunda kalmaktadır.”

“Brezilya ile yapılan anlaşma sonrasında Brezilya’dan Türkiye’ye canlı hayvan ithali başlamıştır. Ancak, bu hayvanların sağlıksız bir ortamda ülkemize getirildikleri medyada geniş yer bulmaktadır.”

“Brezilya’dan yola çıkan NADA isimli gemiyle 27.800 canlı hayvanın Türkiye’ye gönderildiği ve bu geminin önümüzdeki günlerde Mersin Limanı’na yanaşacağı bilinmektedir.  Uzun ve sağlıksız koşullarda yapılan bu yolculuk sırasında bazı hayvanları hastalanarak öldükleri, ölen hayvanların ise usulüne uygun bir şekilde imha edilmediğine ilişkin bazı görüntüler de medyada yayınlamıştır.”

“Bu durumda getirilen hayvanların etlerinin tüketilmesiyle ciddi halk sağlığı sorunlarının ortaya çıkacağı endişesi hâkim olmuştur.”

Buna göre;

-Bakanlığınızın “ucuz et” politikası kapsamında Brezilya’dan getirilen bu canlı hayvanların sağlıksız ve kontrolsüz ortamlarda taşındığı doğru mudur?
-Brezilya’dan NADA Gemisi ile Türkiye’ye getirilmekte olan canlı hayvanların ithalatı bakanlığınızın bilgi ve izinleri dâhilinde mi gerçekleşmektedir?
-Brezilya’dan ithal edilen hayvanlar hangi kurum tarafından satın alınmıştır, Türkiye’de ne şekilde değerlendirilecektir?
-Son 5 yılda kırmızı et ihtiyacını karşılamak üzere ithal edilen büyükbaş canlı hayvan sayısı yıllara göre nasıldır? Bu hayvanların sağlık kontrolleri yapılmış mıdır? Bunlardan kaç tanesi hastalıklı çıkmıştır?
-Son 5 yılda Mersin Limanı’na getirilen ithal canlı hayvanlar hangi ülkelerden alınmıştır, kaç seferde taşınmıştır ve sayıları nelerdir?
-Son 5 yılda kırmızı et ihtiyacını karşılamak üzere bakanlığınızca satın alınan büyükbaş ve küçükbaş yerli hayvanların yıllara ve türlerine göre sayıları nasıldır?

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.