Buğday’dan, Ekolojik Yaşam Bilgi Ağı İnfografiği

Buğday Derneği,  doğayla ve diğer canlılarla uyumlu bir toplumsal yaşamı mümkün kılmak için yürüttüğü çalışmaların 15. yılını doldurdu. 15 yıldır, ekolojik yaşam konusunda elde edilen bilgileri paylaşmaya devam ediyor.

Web sitelerin bilişim, içerik, destek ve editöryel hizmetleri, Buğday Derneği’nin özkaynaklarıyla karşılanıyor ve bu kaynaklar da üyelerin destekleriyle oluşuyor.

bugday.org

 

Buğday Derneği’nin kurumsal sitesi olan bugday.org, derneğimizin proje ve faaliyetlerini tanıtmanın yanı sıra ekolojik tarımdan sağlığa, bireysel gelişimden enerjiye kadar birçok alana dair haber, makale ve röportaj yayımlayarak “Ekolojik Yaşam Kapısı” olarak hizmet veriyor.

tohumtakas.org

 

Atalık tohumlarımızı yaşatmak ve toprakla buluşturmak için yürüttüğümüz Tohum Takas Ağı projemiz, 2014 yılından itibaren online işleyen bir sisteme kavuştu. Sitenin amacı yerel tohumların kullanıcılar arasında serbestçe takas edildiği ve tohumların takas/ekim deneyimlerinin dijital ortamda takip edilebildiği ücretsiz bir platform sunmaktır. Sitede ayrıca yerli tohumlar ve ekolojik tarım ile ilgili makaleler de yayımlanmaktadır.

tatuta.org

 

Buğday Derneği tarafından yürütülen “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası”, yani TaTuTa projemizin web sitesidir. TaTuTa projesinin ana amacı Türkiye’de ekolojik tarımla geçinen çiftçi ailelerine mali, gönüllü işgücü ve/veya bilgi desteği sağlayarak ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Bu site üzerinden üye olarak, Türkiye genelinde 90’ın üzerindeki ekolojik çiftlikte “gönüllü” olarak çalışabilir ya da “konuk” olarak katılıp, ekolojik çiftlikleri ziyaret edebilirsiniz.

ekolojikpazarlar.org

 

İlki 2006 yılında Şişli’de açılan %100 Ekolojik Pazarlar’ın web sitesidir. %100 Ekolojik Pazarlar hakkında, pazar krokisinden sertifika bilgilerine kadar, her şeyi online olarak takip edebileceğiniz bu site, ayrıca organik üretim ve organik ürünler konusunda eşsiz bir bilgi kaynağıdır.

gidatopluluklari.org

 

Gerçek gıdaya aracısız ulaşım ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bulabileceğiniz web sitemizde; mevcut gıda topluluklarından haberlere, topluluk destekli tarım ve katılımcı onay sistemleri hakkında bilgiye, Türkiye ve dünyadan örneklere, Türkçe ve İngilizce kaynaklara ve nasıl gıda topluluğu kurulabileceği ile ilgili pratik bilgilere ulaşabilirsiniz.

victorananias.org

 

Derneğimizin kurucusu ve ülkemizde ekolojik yaşam bilgisi dolaşımının öncüsü Victor Ananias’ın yaşamına, attığı tohumlara, tarif ve çizimlerine ve onunla ilgili yazılmış yazılara bu siteden ulaşabilirsiniz.

turkeycomposts.org

 

Buğday Derneği’nin, Türkiye’de organik çöplerin (biyo-atık) ayrıştırılarak toplanması ve toprakların verimini arttıran kompost elde edilmesi için belediyelerle birlikte yürüttüğü ve çöp sorununa çözüm sunduğu “Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor!” projesinin web sitesidir. Kompost hakkında makaleler, rehberler, araştırma ve raporların yer aldığı sitede ayrıca Ocak 2017’de gerçekleşen Uluslararası Kompost Konferansı’nın sunumları da incelenebilir.

lloof.eu

 

“LLOOF – Living and Learning on Organic Farms”  (Organik Çiftliklerde Yaşamak ve Öğrenmek) bir çevrimiçi eğitim platformu. Organik gıda üretimi, girişimcilik, gönüllülük ve kültürel alışveriş için çevrimiçi açık eğitim kaynağı niteliğinde bir rehber. TaTuTa  programıyla Türkiye temsilcisi olduğumuz WWOOF ağındaki 9 Avrupalı kuruluşla (İngiltere, İtalya, İrlanda, Norveç, Almanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, İspanya ve Sırbistan’daki  WWOOF temsilci kuruluşlar) beraber oluşturuldu. Sitedeki ders modülleri henüz Türkçe değil, bu konuda çeviri ve editöryel desteğe ihtiyaç var. Fakat toprak, kompost, sebze-meyve yetiştiriciliği, hayvancılık, doğa dostu yapılar, birlikte çalışmak, çiftlik kurmak gibi 11 konu  başlığını  içeren  “LLOOF  Kılavuzu” bu siteden Türkçe olarak
indirilebiliyor.

yasasintohumlar.org

 

Adım Adım Oluşumu ortaklığıyla başlattığımız Tohum Takas Ağı projemizin web sitesidir. Proje kapsamında gerçekleşen tüm çalışmalara ilişkin bilgilere buradan erişilebilir. Tohum Takas Ağı, online bir sisteme dönüşmüş ve artık proje için tohumtakas.org sitesi kullanılmaya başlanmıştır.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.