Gazeteciler Uzman Olmadıkları Konuları Yazınca Ne Olur?

 Fusun S.Nebil

Güntay Şimşek’i TV’lardaki havacılık ile ilgili programlarından bilirim. Bugün teknoloji yazarlarından Serhat Ayan İstanbul Belediyesinin fiber optik kablolar döşemesi gerektiğine dair yazısını gönderince, üzüldüm[1]. Çünkü yazıda 2 tür hata var. Birincisi uzman olunmadığı bir konu olduğu için, konuya ilişkin eksik bilgi ve hatalar, ikincisi ise daha önemli bir gazetecilik hatası olan, konunun diğer taraflarının bilgi ve görüşlerini almamış olması. Bu kapsamda sürmekte olan Rekabet Soruşturmasına ise hiç yer verilmemiş olması [2].

Çünkü İBB’nin yetkiyi alması, tüketicinin aleyhine bir durum meydana gelmesi demek. Ülkemize ve kullanıcılara, tekel oluşması nedeniyle pahalılık, tek şebeke olmak nedeniyle güvenlik sorunları ve yine tek şebeke nedeniyle net tarafsızlığı sorunu şeklinde 3 tehlikeye neden olabilecek bir gelişme.

İlk paragrafta bahsettiğim 2 hatadan bir tanesi bir hayli fahiş bir hata. Fiber optik kablo döşeyen firmalara “altyapı operatörleri” denilir. Bunlar BTK’dan lisans alarak bu işe soyunurlar. Altyapı operatörlüğü lisansı 2006 yılından bu yana verilmektedir. Pek çok firma altyapı operatörlüğü lisansı almıştır. Yani yazıda olduğu gibi optik kablo döşemek isteyenler sadece Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone değildir [3]. 

Fahişliği de şu; bunlar konuyu Rekabet Kurumu’na taşımış olan yani İBB’nin fiber optik altyapı işlerine karışmasını şikayet etmiş olan diğer altyapı operatörleridir. Yazı bunların seslerine yer vermediği gibi, aslında Rekabet Kurumu’nun bugün-yarın vereceği kararı etkilemeye yönelik bir girişim gibi gözüküyor. 

Sektördeki insanlar, bu yazının amacının Rekabet Kurumu’nda devam eden bir davayı yönlendirmek olduğunu düşünüyor. Çünkü İstanbul Büyükşehir Belediyesi adeta bir tekel olmaya çalışarak, firmaların 2006’dan bu yana lisans ile almış oldukları altyapı yapma hakkını ellerinden alıyor. Herkesi kendine mecbur bırakıyor. Bir nevi tekel yaratmayı amaçlıyor.

Üzücü.. Çünkü tanınan ama teknik bir konu hakkında bilgisi olmayan bir gazeteci belki iyi niyetle ama bir tarafın görüşlerini yansıtmayan ve aslında halkın aleyhine olacak (interneti pahalılaştırması ve engellemesi çok muhtemel) bir girişimi taraf olarak yazmış. 

Biz konunun uzmanı ve 18 yıldır telekom sektörünü yakından takip eden bir gazeteci olarak neyin ne olduğunu yazalım. 

Yazının tamamını okumak için tıklayınız:

http://turk-internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=58460

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.