Rusya’dan ‘Afrin’de çatışmasızlık bölgesi oluşturulsun’ önerisi

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Afrin’de beşinci gerilimi azaltma bölgesi kurulması konusunun Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleştirilen Suriye barış görüşmeleri çerçevesinde görüşüldüğünü söyledi. Sputnik’e konuşan Bogdanov, Astana görüşmelerinin yeni turunda Afrin’de yeni bir gerilimi azaltma bölgesinin kurulması konusunun ele alınıp alınmayacağı yönündeki soruya “Yeni bir gerilimi azaltma bölgesi konusu Astana görüşmelerinin odağında” yanıtını verdi.

 
Bogdanov, görüşmelerin yeni turunda Suriye anayasası reformunun konuşulacağını da belirtti. Bogdanov “Partnerlerimizle Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi kapsamında varılan anlaşmaların desteklenmesi ve uygulamasına geçilmesine yönelik koordinasyonu ele almamız gerekiyor. Özellikle de anayasa komitesi oluşturulması ve anayasa reformuna ilişkin çalışmaların başlatılması konularında…” ifadelerini kullandı.

Moskova için Astana görüşmeleri katılımcılarının krizin çözümünde insani konulara dikkat çekilmesinin de önemli olduğunu belirten Bogdanov “Suriyeli taraftar arasında güvenin güçlenmesi de önemli konular arasında” dedi. Bogdanov ayrıca Astana görüşmelerinin bir sonraki turunun en yakın zamanda başlayacağını, ancak net tarihin henüz belirlenmediğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Afrin’de gerilimin ABD tarafından tırmandırıldığını öne sürmüştü. ABD Dışişleri Bakanlığı ise, Doğu Guta ve İdlib dahil olmak üzere Suriye’de rejim ve Rusya’nın hava saldırılarından aşırı derecede kaygı duyduğunu açıklamıştı. Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Suriye’de insani yardımların ulaştırılabilmesi için çatışmaların bir ay durdurulmasına yönelik çağrıları “tamamen gerçeklikten uzak” bulduklarını söylemişti.

Öte yandan Rus parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Yuriy Şvıtkin, Pentagon’un Rusya’nın Kaliningrad bölgesinde İskender balistik füze sistemi yerleştirmesini takibe devam edeceği açıklamasına yanıt verdi.

Russia Today (RT) televizyonuna konuşan Şvıtkin şu ifadeleri kullandı: “ABD’nin saldırgan doğaya sahip hava savunma sistemini sınırlarımıza yerleştirmesi bugün istikrar bozan en önemli unsur. İskender füze sistemi devletimizin ve müttefiklerimizin çıkarlarına hizmet ediyor. Biz, sınırlarımızı güçlendirmek ve ABD’nin bizim topraklarımıza yakın yerlerde füze savunma sistemleri ve askeri üsleri kurarak bozmaya çalıştığı dengeyi korumak için bunları ve buna benzer silahları gerekli her yerde konuşlandıracağız.”

Şvıtkin, silah konuşlandırma konusunda Rusya’nın tamamen uluslararası hukuk çerçevesi içinde hareket ettiğini kaydetti. ABD Savunma Bakanlığı Resmi Sözcüsü Johnny Michael, İskender’in Kaliningrad’da kullanılmasının ABD ve Rusya arasındaki hiçbir ikili anlaşmayı ihlal etmediğini, fakat Rusya ve komşu ülkeler arasındaki krizi artırdığını ifade etti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.