Basın Meslek Örgütleri Tarafından Cumhuriyet’i Tehdit Eden Akit TV Sunucusuna Tepki

Akit TV’de yayınlanan “Gün Başlıyor” programının sunucusu Yusuf Ozan’ın, Cumhuriyet’e “Savaşta Sizin gibileri katletmek mubahtır” diyerek tehdit etmesine gazetecilik örgütleri tepki gösterdi. Cumhuriyet’in haberine göre Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), DİSK Basın İş, Çağdaş Gazeteciler Derneği(ÇGD), Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ve Basın Konseyi tepki gösterdi, hukuki yolların işletilmesini istedi.

TGC

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş “Cumhuriyet’in yaptığı somut bir haber nedeniyle hedef gösterilmesi kabul edilemez” dedi. Türkiye Gazeteciler Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ni hatırlatan Güneş, “Gazeteci her türden şiddeti haklı gösterici, özendirici ve kışkırtan yayın yapamaz. Tüm meslektaşlarımızı bildirgeye uygun habercilik yapma konusunda birleşmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

TGS

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş ise “Yusuf Ozan ayrımcılık, iftira, hakaret ve asılsız suçlamalar yaparak basın meslek ilkelerini çiğnemiştir” dedi. Durmuş, spiker Ozan’ı basın meslek ilkelerine uymaya ve özür dilemeye çağırdı.

DİSK Basın İş

DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren “Ne yazık ekranlardan, gazetelerden, kendilerine gazeteci diyen bazı kişilerin, gerçek gazetecileri hedef haline getirdiği bir dönemden geçiyoruz” dedi ve şunları ekledi:

“Bu tür nefret suçu işleyenler asla gazeteci olarak kabul etmiyoruz. Geçmişte bu tür faşist zihniyetlerce hedef gösterilen birçok yayın organı ve gazeteci saldırıya uğradı. Acı olan, hükümete muhalif her yayın organına sudan bahanelerle baskı uygulanırken bu tür nefret suçları hakkında hiçbir şey yapılmamasıdır. Umarız bu kez yargı gerekeni yapar.”

ÇGD

ÇGD Genel Başkanı Can Güleryüzlü ise Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı cinayetini hatırlatarak “Kışlalı ile türban kararı nedeniyle Danıştay 2. Dairesi’ne yönelik saldırı öncesi bu grubun ‘yayıncılık’ adı altındaki hedef göstermeleri, bugün hala canlılığıyla hafızalarımızda yerini koruyor” dedi.

Şimdi de Cumhuriyet gazetesinin doğrudan hedef gösterildiğini vurgulayan Güleryüzlü, “Akit’in bu tarz yönelimlerini, belli saldırıların önceden haber verilmesi olarak yorumluyoruz. Bu yayına yönelik herhangi bir adım atılmaması halinde, yaşanacaklardan ‘millet adına’ karar verme yetkisi olanlar sorumlu olacaktır” diye uyardı.

RSF Türkiye Temsicisi Erol Önderoğlu ise “Katliam çağrısı hiçbir zaman gazetecilik olmadı, olamaz. Savcılıkları basının susturulmasıyla ilgili açık girişimlere karşı göreve çağırıyoruz” dedi.

Basın Konseyi

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç de “Korkunç bir yayıncılık örneği. Cumhuriyet gazetecilerini açıkça hedef gösteriyor” diyerek hukuk yolları ile gerekenin yapılacağını umduklarını belirtti.

Akit’in yanına çok sayıda kişi Twitter’dan tepki göstermişti.

Ne olmuştu?

Akit TV sunucusu Yusuf Ozan, gazete manşetlerinde okurken sıra Cumhuriyet gazetesinin “Afrin’de 11 şehit” manşetini “pislik” olarak nitelendirdi, antisemit ifadeler de kullandı.

Sunucu Ozan, hakaretamiz ifadeler kullanarak Cumhuriyet’in “algı operasyonu” yaptığını iddia ederek “Savaşta sizin gibileri katletmek mubahtır” diye tehdit edip, hedef gösterdi.

 Ozan’ın bazı cümleleri şöyle:

* “11 hoşuna gitti 11 ile bu sayısıyla orgazm olduğun için bunu manşete çektin.”

* “Tek adam rejimi olsaydı ah keşke olsa… Sizi iki dakikada kapatsa, keşke bir de şeriat olsa, keşke idam olsa sizi sallandırsa açık konuşuyorum hepiniz hainsiniz…”

* “Demokrasi kılıcının, demokrasi kılıfının ardına saklanan sizler bu vatanın başına belasınız. İster alının ister yırtının keşke bu ülkede idam olsa. Kellenin gitmesi lazım hainsin.”

* “Demokrasi falan hikaye savaşta sizin gibileri katletmek mübahtır. Öfkeme yenik düşüyorum amennah ama siz hakikaten namus yoksunusunuz. Sizlerin Allah belanızı versin! Kansızsınız, namussuzsunuz, şerefsizsiniz, haysiyetsizsiniz. Sizde bir dirhem din iman yok. Bir dönemin kalıntılarısınız. Bunlar kripto siyonist. Böyle bir dönemde bu ülkeye operasyon çeken haindir.”

Yorumlar

yorumlar

Post source : Bianet

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.