Afrin Harekatında İki Günde 12 Asker Hayatını Kaybetti

Türk Silahla Kuvvetleri’nin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesine düzenlediği operasyonda 9 – 11 Şubat 2018 tarihlerinde toplam 12 asker hayatını kaybetti.

Doğan Haber Ajansı’nın  10 Şubat Cumartesi günü Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin karşı tarafına düştüğünü açıkladığı helikopterde Kara Pilot Yüzbaşı Mehmet İlker Karaman ile Kara Pilot Üsteğmen Erdem Mut hayatını kaybetti. TSK, helikopterin “kırıma uğrayarak” düştüğünü söyledi.

TSK’nın ikinci açıklamasında Afrin’deki operasyonlarda üç askerin yaşamını yitirdiği, beş askerin yaralandığı açıklandı. Bir süre sonra iki askerin daha hayatını kaybettiği, dört askerin yaralandığı bilgisi verildi.

Gece yapılan dördüncü açıklamada ise dört askerin hayatını kaybettiği, iki askerin yaralı olduğu duyuruldu. Piyade Astsubay Üstçavuş Hasan Kuş ile uzman çavuşlar Oğuzcan Ekiz, Enes Sarıaslan, Halis Koca, Burak Akalın, Serdar Ege, Hüseyin Şahin, Koray Karaca ve Uzman Onbaşı Hamza Karacaoğlu’nun “1027 rakımlı tepe” olarak adlandırılan bölgede gün boyu devam eden çatışmalar sırasında hayatını kaybettiği belirtildi.

TSK’dan bugün bir açıklama daha yapıldı ve  bir askerin daha hayatını kaybettiği bildirildi. Açıklamada hayatını kaybeden askerin rütbesi ve adı açıklamadı, “Afrin bölgesinde çıkan çatışmada” şeklinde bilgi verildi.

Kaynak: Bianet, TSK, DHA

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.