TSK’nin Afrin’e yönelik operasyonu 21. gününde

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’e yönelik askeri operasyonu 21. gününde devam ediyor. TSK’nin Afrin’e yönelik operasyonunun 21. gününde gece yarısından itibaren Afrin’e sınır hattından top atışı yapıldı. TSK’ye ait savaş uçakları gece ve sabah saatlerinde bombardıman gerçekleştirdi. Genelkurmay resmi İnternet sitesinde “En son hava unsurları ile 4 Şubat’ta harekata destek verildi” ifadesi yer aldı.

Ne olmuştu?

ABD liderliğindeki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Karşıtı Uuslararası Koalisyon, 14 Ocak’ta Suriye’deki müttefikleriyle kuzeyde Suriye-Türkiye sınırından, doğuda Irak-Suriye sınırına ve Fırat Nehri boyunca görev yapacak 30 bin kişilik bir sınır koruma gücü kuracağını açıkladı.

Sınır koruma gücünün yarısı oluşması planlanıyor. SDG’nin ana unsurunu ise YPG oluşturuyor. Koalisyonun açıklamasına ilk tepki Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi.

Afrin’e topçu atışı başladı

Afrin kantonuna yönelik Hatay’dan topçu atışları başladı. Ardından Erdoğan da operasyonun süreceğini açıklayıp “Harekat her an başlayabilir” mesajı verdi.

ABD’den “düzeltme”

18 Ocak’ta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Pentagon Sözcüsü Eric Pahon yapılan açıklamalarda, Suriye sınırında “Sınır güvenlik gücü” (BSF) kurmayacaklarını söyledi.

Pentagon’un açıklamasında “Bu güvenlik güçleri DEAŞ savaşçılarının Suriye’den kaçmasını ve kurtarılmış bölgelerdeki güvenliği tehdit etmelerini engellemek üzere Suriye’ni içine odaklı” ifadeleri yer aldı.

ABD’den Türkiye’ye “Afrin’e saldırmayın” çağrısı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye’ye Afrin’e operasyon düzenlememesi için çağrı yaparken, Hiçbir şekilde sınır güvenlik gücü oluşturmuyoruz. Ne yaptığımızı Türklerle paylaştık. Amacımız IŞİD güçlerinden arındırılan bölgelerde, yerel güçlerin güvenliği sağlamasına yönelik. Bu sadece daha fazla eğitim ve IŞİD’in kaçış rotalarını engellemeye çalışmaktan ibaret” dedi.

Erdoğan: Operasyon başladı

20 Ocak’ta Erdoğan “Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Menbic takip edecek. Madem Menbic’te bize verilen sözler şu ana kadar yerine getirilmedi, bunun gereğini yapmamıza kimsenin söyleyecek sözü olamaz” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.