Ocak ayında 17 gazeteci gözaltına alındı, 7’si tutuklandı

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi, ocak ayındaki basına ve gazetecilere yönelik hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. Rapora göre ocak ayında 17 gazeteci gözaltına alındı, 7 gazeteci tutuklandı, yargılanan 6 gazeteciye toplam 10 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

“Gazeteciler olarak 2018 yılına tutuklama, gözaltı ve engellerle girdik” denilen açıklamada   “Yılın ilk ayında da tutuklama, gözaltı ve yargılanma hız kesmeden sürdü. Mesleğinin gereğini yapan, haberin izinde olan gazetecilerin her anı iktidar tehditleri altında. Afrin’e yönelik başlatılan operasyondan sonra gazetecilerin üzerindeki baskılar başka bir hal aldı” ifadelerine yer verildi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Afrin operasyonunun başlaması ile birlikte medya temsilcilerine 15 maddelik “yayın tavsiyesi” verdiğinin hatırlatıldığı açıklamada şöyle denildi: “Binali Yıldırım’ın medya temsilcilerine verdiği 15 maddelik “yayın tavsiyesi” sadece geçmiş iktidarların yaptığı bir “hizaya çekme” alışkanlığından öte, gazetecilik mesleğine açık bir tehdittir. Bu direktiflerin amacı, medyayı hükümetin ve onun savaş emellerinin hizmetine sokmaktır. Gazetecilerin bu tür tehditlerle “hazır ola” konulması hiçbir zaman sonuç alıcı olmamıştır, olmayacaktır da. Yine gerçekler bu tür yöntemlerle asla sümen altı edilemez. 

Basın yayın kuruluşları ve gazetecilik meslek örgütleri hükümetin bu tutumuna sessiz kalmamalıdır. Özgür Gazeteciler İnisiyatifi olarak hükümeti basın üzerindeki baskılarına son vermeye, meslektaşlarımızı da bu politikalara karşı basın-yayın ilkeleri çerçevesinde hareket etmeye çağırıyoruz. Tutuklu tüm meslektaşlarımızın da derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.”

OCAK ayında yaşanan basın hak ihlalleri şöyle: 

* 17 gazeteci gözaltına alındı. 

* 7 gazeteci tutuklandı. 

* 6 gazeteci yargılandı; toplam 10 yıl 8 ay hapis cezası verildi. 

* 1 TV kanalına para cezası verildi.  

* 1 gazetecinin Kıbrıs’a gitmesi engellendi. 

* 4 haber sitesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendi. Özgürlükçü Demokrasi gazetesi 8 kez (toplam 51 kez), Jinnews 6 kez, 1 Habervar 1 kez ve Mezopotamya Ajansı 1 kez erişime engellendi. 

* Evrensel Gazetesi Diyarbakır Bürosuna hırsız girdi, haber ekipmanları çalındı.

* Afrin operasyonunu takip eden Rohahi TV muhabiri yaralandı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : Evrensel

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.