Fransa’dan yunus parkları konusunda geri adım

Bir çok hayvan hakları savunucusunun  tarihi bir geri adım olarak nitelendirdiği olay sonucu Fransa’nın Yüksek İdari Mahkemesi zor koşullarda kazanılan yunus yetiştiriciliği yasağını iptal etti. Bir önceki hükümetin çevre bakanı tarafından imzalanan kararname teknik sebepler gerekçe gösterilerek dün feshedildi.

Kararname yunus ve balinaların yaşadığı park havuzlarının boyutlarının genişletilmesi ve hayvanların yaşadığı acının azaltılması için sudaki klorinin yasaklanması maddesini de içeriyordu.  Danıştay yasağın orkalar için geçerli olduğunu ve su parklarının geleceğine yönelik tehditler düşünüldüğünde tesislerin sahiplerine danışılmadan bir değişiklik yapılamayacağını öne sürüyor. Ancak hayvan haklarını savunanlar bu gelişmenin tarihi anlamda bir geri adım olduğunu öne sürerek prosedürün önceden belirlendiği şekilde sürdürülmesi talebiyle gerekli hukuki işlemlerin yürütüleceğini açıkladı.

Bu arada Cote d’Azur’daki Marineland su parkının yöneticisi Pascal Picot bir açıklama yaparak yeni gelişmelerin “hayvanlarımız ve Fransa’nın zoolojik parkları için muhteşem bir haber  “olduğunu söyledi.

Kaynak

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://worldanimalnews.com/breaking-france-takes-giant-step-backwards-overturns-ban-breeding-dolphins-captivity/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.