Yüksekova’da köylüler sadece Dronecell ile konuşabiliyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Akçalı köyünde, GSM operatörleri şebekeleri çekmediği için, cep telefonu görüşmelerinde drone kullanılıyor. Drone sahibi Ali Yücel Kaya’nın havalandırdığı hava aracına bağlı cep telefonu şebekeden sinyal alıyor, köylüler de bu telefona bluetooth ile bağlanıp, görüşme yapabiliyor. Kaya, 10 dakikalık görüşme ücreti için kişi başı 1’er lira alıyor.

 

Yüksekovahaber’den Erkan Çapraz’ın özel haberine göre, ilçeye 5 kilometre uzaklıktaki 800 nüfuslu Akçalı (Kertînîs) köyü sakinleri merkeze bu kadar yakın olmalarına rağmen telefonların çekmemesine tepki göstererek özellikle cezaevinde ve askerde olan yakınlarıyla iletişim kuramamaktan şikayetçiler.

Köy sakinlerinden Ali Yücel Kaya köydeki tek drone’un sahibi. Kaya 1 lira karşılığında isteyenlerin cep telefonlarını kutuya koyarak drone aracılığıyla 10 metre yükseltiyor.

Erkan Çapraz’a konuşan Kaya, şunları söyledi:

“Askerde 12 ay boyunca sadece bir kere annemle görüştüm, o da şehir merkezine gittiğinde beni aradı.

“Ağabeyim cezaevinde onunla konuşamıyorduk. Ancak merkeze gidip konuşabiliyorduk.

“Merkeze 5 kilometre uzaklıkta bizim köy, hala şebeke yok. Buradan tüm yetkililere sesleniyoruz, lütfen bize yardımcı olunuz.

“Annem hasta olduğu için cezaevindeki ağabeyimle görüşemiyor. Ağabeyimle görüşmek için drone aldım, telefonun takıp havalandıktan sonra bluetooth kulaklık sayesinde konuşabiliyoruz.

“Gece yarısı çok acil bir durum olursa ya da hamile bir kadın için ambulans çağırmak için drone kaldırıyorum.

“Köyde yabani hayvanlardan dolayı tepelere çıkamıyoruz, o yüzden herkes drone’u tercih ediyor.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.