İran Başörtüsü Anketi|Başörtüsü konusunda hükümet söz sahibi olmamalı

İran’da yayınlanan bir anketin sonuçları gündemde. 2014’te yapılan ancak sonuçları şimdi açıklanan ankete göre, İranlıların neredeyse yarısı başörtüsü konusunda hükümetin söz sahibi olmaması gerektiğini düşünüyor. 

“Başörtüsü Geçmişte Uygulanan Politikaların Patolojisi Geleceğe Bakmak” başlıklı araştırmayı yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin ofisine bağlı bulunan  stratejik araştırmalar merkezi. Katılımcılara hangi şekilde kapanmayı tercih edersiniz sorusu yöneltildi ve vücudun yük hariç her yerini örten kapanma şeklinden başında açık olduğu bir kıyafete kadar uzanan toplam 8 seçenek sunuldu.

 

Araştırmada 2006, 2007, 2010 ve son olarak 2014  verileri kıyaslandı. 2006’da tüm vücudu kapatan kıyafeti tercih edenlerin oranı yüzde 54 iken, bu oran 2014’de yüzde 35’e düşmüş.  2006’da hükümet kadınların ne giyeceğine karışmamalı diyenlerin oranı yüzde 34,  2014’de bu oran yüzde 49’e yükselmiş. Ankete göre İranlıların kadın -erkek  yüzde 49,8’ide başörtüsünü özel bir mesele olarak görüyor.

Ve hükümetin bu konuda söz sahibi olmaması gerektiğini düşünüyor. Üç yıl önce yapılan araştırmanın şimdi yayınlanma kararı da dikkat çekici. Raporu yayınlayan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yakın danışmanı, stratejik araştırmalar merkezinin başkanı.

Bu nedenle İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin anketi sertlik yanlılarına meydan okuma fırsatı  olarak gördüğü yorumları yapılıyor.

Ruhani’nin en yakın danışmanlarından biri tarafından raporun açıklanmasının siyasi olarak hesaplı bir hamle olduğu, sosyal alanda yapılacak reformlar için destek toplamanın yanı sıra başörtüsü eylemlerine verilen tepkinin tonununu da yumuşatma görüşü hakim.  

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.