Endüstriyel balıkçılık mercanların yaşamını tehdit ediyor

Deniz canlılarının varlığını korumak için bilim insanları ve ADAMER tarafından başlatılan “Prens Adaları Sarı Deniz Dalı Projesi” sürdürülüyor. Proje Marmara Denizi’ndeki mercanları Yassıada’daki inşaat ve bölgeye boşaltılan Kurbağalıdere atıkları nedeniyle tehlike altına girmişti. Bunun üzere harekete geçen akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları 2015’te Türkiye’nin ilk ve tek mercan transplantasyon projesini başlatmıştı.

Marmara Denizi açıklarındaki Neondros Adası’nın derinliklerinde mercanların yaşamasına uygun bir alan bulundu ve mercanlar o bölgeye ekildi. Proje daha önce İspanya’da uygulanmış, İspanyol yetkililer ekilen mercanların yüzde 20’sinin yaşayacağı taktirde sevineceklerini söylemişti.

Projenin son kontrol dalışında çıkan sonuçlar  şaşırttı. Ekilen mercanların yüzde 90’dan fazlasının yaşadığı, sadece 2-3 mercan kaybedildiği belirtildi. Proje beklenenin çok üstünde başarıyla devam ediyor. Kontrol dalışlarından çıkan sonuçlar titizlikle arşivleniyor aylık olarak raporlar tutuluyor.

“Gırgır” adı verilen balıkçı teknelerinin attığı ağlar burada ekimi yapılan mercanlara zarar veriyor. Mercanların üzerinden metrelerce ağ çıkarılıyor. Kırmızı mercan ve deniz kalemi gibi canlıların bu ağlar nedeniyle kaybedildiği belirtiliyor. Bakanlıktan destek bekleyen proje yetkilileri, bölgenin 1 mil çapında koruma alanı ilan edilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.