Türkiye’de her iki evden birinde diş fırçası yok

Diş hekimi Aslı Tapan’ın paylaştığı “Türkiye’deki ağız ve diş sağlığı istatistikleri”ne göre, Türkiye’de iki evden birinde diş fırçası yok. Tapan, 2017’de ağız ve diş sağlığı haftası kapsamında paylaştığı araştırma sonuçlarında “Türkiye’de her iki evden birinde diş fırçası bulunmadığını, insanların yılda bir kere bile diş fırçası değiştirmediklerini” belirtiyor. araştırma sonuçlarına göre, her 10 kişiden dokuzu ağız problemi yaşıyor. 65 yaş üstü insanların yüzde 50’sinin dişlerinin tümü eksik. 14–17 yaş arasındaki çocuklarda çürük oranı daha yüksek.

140journos’da yer alan haberde, Tapan, “Türkiye’de hekime başvuranların büyük bir çoğunluğunu eksik diş nedeniyle diş hekimine gidenler oluşturuyor” diyor ve “bu demek oluyor ki diş hekimine sorunlar büyüdükten sonra gidiyoruz.” tespitinde bulunuyor.

2004’te gerçekleştirilen ve 3176 kişiye ulaşılan “erişkin ve yaşlılarda ağız-diş sağlığı profili: Türkiye” başlıklı araştırmaya göre ise, 35–44 yaş aralığında diş hekimine hiç gitmeyenler %9,9, “çürüksüzlük” %26,2 seviyesinde. kök çürüğü erişkinlerde %20,1, yaşlılarda (65–74 yaş) %28,4 seviyesinde iken “dişsizlik” 35–44 yaşlarda %2,6, 65–74 yaşlarda %48,0 düzeyinde.

Gsk tüketici sağlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan diş hekimi Ayşegül Demirdağ, diş hassasiyetinin toplumda çok yaygın olduğunu ancak birçok insanın bunun farkında olmadığını belirtiyor. one poll tarafından aralık 2008’de 16 yaş üzeri 2000’den fazla kişiyle gerçekleştirilen anket sonuçları diş hassasiyetinin yaygınlığı hakkında fikir veriyor. sonuçlara göre “insanların yüzde 67’si soğuk yiyecek yerken veya soğuk içecek içerken, yüzde 51’i soğuk havada nefes alırken, 35’i sıcak yiyecek yerken veya sıcak içecek içerken, 47’si de şekerli yiyecek yerken bir sızı hissediyor.”

Sensodyn, Türkiye çapında 15–54 yaş aralığında 1000 kişi üzerinde yaptığı araştırmada, 20–40 yaş aralığında her 3 kişiden 1’inin diş hassasiyetine sahip olduğu sonucuna ulaştı. Colgate palmolive’in yönetim kurulu üyesi Ahmet Pura ise yaptığı açıklamada “Türkiye’nin yüzde 31’i diş hassasiyeti sorunu yaşıyor” dedi. Pura’ya göre, 35–44 yaş grubunda ise rahatsızlığın görülme oranı yüzde 38’e çıkıyor.

Hissedilen rahatsızlığa rağmen tedavi için aksiyon almakta zayıfız. Gsk tüketici sağlığı genel müdürü Sevgin İşlekel tarafından paylaşılan bilgiye göre, “hassas diş sorunu yaşayanların sadece yüzde 48’i hassas dişlere özel diş macunu kullanıyor.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.