“Queer Karikatür Atölyesi’

Kaos GL Dergi Mart-Nisan sayısını “Mizah” dosya konusu ile çıkarıyor. Bu dosya için Kaos GL, karikatürde heteroseksist mizahı sorgulamak ve queer mizahın imkânlarını aramak için bir atölye düzenliyor.

10 Şubat 2018, Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleşecek olan atölyeye çizer ve karikatüristlerle birlikte fikir-çizim üretecek LGBTİ+ aktivistlerin katılımı bekleniyor. Atölyeye katılım 15 kişi ile sınırlı. 

Facebook sayfasında yapılan duyuru şöyle:

“Queer Karikatür Atölyesi: Geceleri de, sokakları da, mizahı da terk etmiyoruz!

Mizah yalnızca, erkek çizerlerin domine ettiği, okuyucuları yalnızca heteroseksüel erkeklermiş gibi komik üreten, cinsiyetçi ve heteroseksist stereotiplerin ısrarla yeniden üretildiği karikatür dergilerinde üretilmiyor. Bedenimiz, kararlarımız, cinselliğimiz, emeğimiz üzerinde kurulan tahakküme karşı isyanımızın, yan yana gelişimizin, el ele tutuşmamızın da mizahı var. Anlatılmayan ve anlatamadığımız hikâyelerimizin de. Geceleri ve sokakları terk etmediğimiz gibi mizahı da terk etmiyoruz. Ayrımcılığın mizahın kendisi değil ancak mizahın konusu olabileceğini göstermek için esprimizi, boyamızı, kalemimizi, fırçamızı alıp yan yana geliyoruz. Nasıl hayatta kalıyorsak -el yordamıyla, yoldaşça, güllümle- mizahı da öyle bulmak için Queer Karikatür Atölyesi’nde buluşuyoruz.
Atölyeye katılacak olan çizer ve karikatüristler: 

Zeynep Özatalay, Murat Başol, Özge Göncü, Semra Can, Murat Karadan, Bilgesu Yaprak, Lamia Karaali, Aslı Alpar”

Daha fazla detay için tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.