VİDEO | Brezilya’dan Türkiye’ye getirilen hayvanlara işkence yapılıyor, insan sağlığı da hiçe sayılıyor

Brezilya’dan Türkiye’ye getirilen hayvanların oldukça sağlıksız koşullarda, hastalık yayan bir ortamda taşındığı ortaya çıkarken, bu hayvanların kim tarafından alındığı ve nerelere pazarlandığı merak konusu.

Yazar Zülal Kalkandelen, olaya ilişkin skandal görüntüleri sosyal medya üzerinden paylaştı.

“Hayvanlar bir hafta boyunca bir liman kentindeki gemide tutulmuş. Kent yönetimi gemiye dava açmak istemiş. Bu arada temizlik yapılmamış ve koku kente yayılmış. Dışkı azalsın diye son iki gündür hayvanlara su verilmediğini söylüyor Brezilya’daki ilgililer. Türkiye’de satılacak bu hayvanlar” diyen Kalkandelen, “Veteriner hayvanlara yapılan eziyet raporladığı ve mahkeme yasakladığı halde Türkiye’nin Brezilya Konsolosluğu’nun da araya girmesiyle siyasi kararla hayvanlarla dolu gemi yola çıkmış. Brezilya’da büyük tepki var. Bizde ise tık yok” ifadelerini kullandı.

 

Ne olmuştu?

Türkiye’ye Brezilya’dan ithal edilen hayvanları getiren gemide hayvanların dışkılarına bulanmış bir halde haftalarca uzun bir yolculuk yaptığı, yolculuk sırasında ölen hayvanların öğütüldüğü bildirildi.

Gazeteci Zülâl Kalkandelen twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla Brezilya’dan Türkiye’ye getirilen hayvanlara yaşatılan işkenceyi ortaya çıkardı.

Kalkandelen 2 Aralık’ta Brezilya’nın Santos Limanı’ndan yüklenip kesim için Türkiye’ye getirilen 27 bin sığırın yaptığı korkunç yolculuğun karelerini paylaştı.

 

Kalkandelen yaptığı paylaşımlarda Brezilya’da veterinerlerin hayvanlara yapılan eziyeti raporladığı ve mahkemenin de ithali yasakladığını belirterek “Brezilya’da federal mahkeme canlı hayvan ticaretinin ülkenin hayvan koruma yasalarına aykırı olduğuna karar vererek bu tür ticareti durdurduğu fakat Brezilya Konsolosluğunun devreye girerek siyasi kararla geminin tekrar yola çıktığı belirtildi. Brezilya Cumhurbaşkanınon hayvancılık endüstrisinin büyük şirketleri ile toplantı yapıp 5 dk içinde mahkemenin kararına rağmen TIR’ları yola çıkardığı belirtiliyor” dedi.

Hayvanların bir hafta boyunca bir liman kentindeki gemide tutulduğunu, kent yönetiminin ise gemiye dava açmak istediği belirten Kalkandelen temizlik yapılmadığı için gemideki kokunun kente yayıldığını, dışkı azalsın diye son 2 gündür hayvanlara su verilmediğini bildirdi.

Kalkandelen son olarak uluslararası hayvan hakları örgütü Animal Australia’nın, Brezilya’dan Türkiye’ye canlı hayvan ithali skandalını yerinde incelemek üzere olay yerine gittiğini ve  araştırmanın çok boyutlu süreceğini bildirdi.

Kalkandelen ithal edilen hayvanlarla ilgili paylaşımları şöyle:

Brezilya ithal hayvan

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: Brezilya'dan Türkiye'ye Canlı Hayvan Ticareti ve Hayvanlara Yapılan İşkence | ListeList.com

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.