İSİG: Ocak’ta En Az 141 İşçi Öldü

şçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’ne (İSİG) göre, ocak ayında en az 141 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Ocak ayında yaşamını yitiren 141 işçiden 120’si işçi ve memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 21’i kendi nam ve hesabına çalışan çiftçi ve esnaftan oluşuyor. İşçilerden 2’si kadın, ikisi 14 yaş ve altında olmak üzere 5’i çocuk, 10’u da mülteci/göçmen.

Ocak ayında işkollarına göre iş cinayetleri en çok inşaat, tarım, metal, taşımacılık ve belediye/genel işler işkollarında gerçekleşti.

 

İş cinayetlerinin nedenleri arasında en büyük oranlarda yüksekten düşme, trafik/servis kazası ve ezilme/göçük yer aldı.

50 ilde iş cinayeti

Ocak ayında iş cinayetleri en çok İstanbul, Bursa ve Antalya’da yaşandı:

19 ölüm İstanbul’da; 8 ölüm Bursa’da; 6’şar ölüm AntalyaKocaeli ve Konya’da; 5’er ölüm Adana, Aydın ve İzmir’de; 4’er ölüm Denizli, Hatay, Isparta, Karabük ve Manisa’da; 3’er ölüm Balıkesir, Rize, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Van’da; 2’şer ölüm Ankara, Çanakkale, Çorum, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Kırklareli, Mardin, Mersin, Niğde ve Ordu’da; 1’er ölüm Adıyaman, Afyon, Artvin, Bitlis, Bolu, Düzce, Elazığ, Hakkari, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Muğla, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Siirt, Tokat, Trabzon, Yalova, Zonguldak, Kuzey Kıbrıs, Suriye ve Tunus’ta yaşandı.

İşçi intiharları

İSİG Meclisi, hem yasal mevzuata uyarak işyeri içinde (işe bağlı olan-olmayan) gerçekleşen hem de işyeri dışında salt işe bağlı intiharları da rapora kattığını belirtti. Ocak ayı raporunda 6 işçinin intihar girişiminde bulunduğu bilgisini aktardı.

12 Ocak’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde ve 26 Ocak’ta Balıkesir Belediyesi önünde bedenini yakma girişiminde bulunan işsiz iki yurttaşın bilgisine de raporda yer verildi.

Nedenleri: Borç, mobbing, işsizlik

Rapora göre, 2013’te en az 15 işçi, 2014’te en az 25 işçi, 2015’te en az 59 işçi, 2016’da en az 90 işçi, 2017’de en az 89 işçi işyeri içinde (işyeri dışında ise işe bağlı olarak) intihar ederek yaşamını yitirdi.

Türkiye’de işçi intiharlarının üç nedeni ise borç, mobbing ve işsizlik olarak belirtildi.

İşsizlik rakamlarının altı milyon civarında olduğu açıklanırken genç işsizlik ve kayıt dışı istihdama işaret edildi. Buna göre, her dört gençten biri ne okuyor ne de çalışıyor. Kentlerde her üç genç kadından biri işsiz. Kayıt dışı istihdam ise son bir yılda 483 bin artış gösterdi.

İsim isim ölenler

Hasan İşler, İlyas Çeler, Halid El Ahmad, Adle Ubeyd, Kemal Uyanık, Feyzullah Kenar, Aydın Dolmi, Yaşar Üstün, Oğuzhan Erduran, Seher Kök, Ekrem Yavuz, Ali Tatar, Erkan Ülkü, Meryem Çam, Mehmet Duman, Sığan Kertes, Murodbek Kurbonov, Osman Çelebi, Yaşar Acar, Mahmut Deneme, Engin Şentürk, Ömer Aktaş, Dursun Savaksız, Adem Porsuk, Oktay Porsuk, Agıl Resıd, Hikmet ., Orhan Taş, Okan Çokaslan, Murat Sert, Fevzi Çıtak, Şeref Başkuş, Ersan Gülten, Ahmet Tayyar Balkaya, Emrah Tutumlu, Muammer Kılınç, Kadir Zeytin, Muharrem Alkan, İlyas Ünlü, Oğuzhan Dinçel, Yılmaz Sağun, Nurettin Akyüzlü, Galip Onmaz, Ayhan Ataç, Eren Güdü, Bayram K., Kemal Bozdoğan, Furkan Çakır, Mahmut Bulut, Vehip Yekin, Özgen Gül, Basri Akkuş, Ayhan Köle, Ali Altıparmak, Mesut Tamimi, Şenol Yılmaz, Hüseyin Karagül, Süleyman Ender, Ahmet Topçu, Şükrü Parlak, Saffet Toğlu, Osman Özdemir, Yasin Çelikkafa, Mustafa Yıldırım, Hayati Karaaslan, Deniz Mağaralı, Öznur Aman, Muvaffak Aras, Mehmet Arasan, Hüseyin Küçük, Mehmet Toprak, Beytullah Yağcı, Hüseyin Yurdakul, İsmail Ateşçi, Mahsum İzgi, İskender Sapmaz, Emrah Ölmez, Muhammed Selman, Savaş Çevrim, Maşallah Daş, Orhan Bingöl, Ahmud El Hamdo, Ahmet Kaya, Sinan Toksöz, Cumali Yıldız, Fahri Türkmen, Selahattin Çoban, Musa Türkel, Musa Düşkün, Mustafa T., Yahya Akbuğa, İmdat Şenyurt, Mehmet Fehim Kaplan, Serdar Pala, Fethi Körpe, Abdullah Y., İsa Demir, Cemil Özdemir, Özgür Kaya, Sefa Aşık, Yasin Tanboğa, Şahin Elitaş, Eşref Yıldız, İsmet Filizler, M.K., C.T., Mehmet Yalçın, Gültekin Ulus, Raci Kırandı, Süleyman Topal, Osman Büyük, Nevzat Uysal, Yalçın Dörtbudak, Zafer Çelik, Yaşar Özgan, Emrullah Balçık, Kemal Erkenci, Sabri Aygan, Yılmaz Güneş, Ersan Özkan, Erkan Kayatekin, Alperen Atabay, Mahir Çelik, Hüseyin Gümüş, Mehmet Ali Koluman, Z.Y., Mürsel Çavuldak, Mesut Kulabaş, Akif Gül, Faruk Yüksel, Fikret Acar, Adnan Ercan, Muhammed İslam, Tosif ., Asad ., Tolunay Cayıt, Ali Rıza Gürbüz, Akay Yenilmez, İslam Kocakoç, Erdal Özcan ve ismi öğrenilemeyen bir işçi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.