Araştırma|’Dünyada otoriter rejimler artıyor, Türkiye dahil 34 ülkede sivil toplum baskı altında’

Almanya kökenli Protestan “Brot für die Welt” (Dünya için Ekmek) adlı yardım kuruluşunun bugün Berlin’de kamuoyuna tanıttığı Sivil Toplum Atlası’na göre, dünya nüfusunun sadece yüzde ikisinin sivil özgürlüklerden sınırsız bir şekilde yararlanıyor.

Deutsche Welle’den Oliver Sallet’in haberleştirdiği rapora göre, 7 milyar 600 milyonluk dünya nüfusunun sadece 148 milyonunun tamamen açık bir sivil toplumun nimetlerinden yararlanarak, “hukuksal anlamda ve uygulamada engellere takılmadan dernekler kurabildiği, kamusal alanda gösteriler düzenleyebiliyor, bilgi alabiliyor ve bunları yayabiliyor”. Rapora göre sivil topluma yeterli ortamın sağlandığı 22 ülke arasında Almanya, Danimarka, İsviçre ve Portekiz bulunuyor. Ortadan kaybolması suretiyle baskı altında alınması” olduğuna dikkat çekiyor. 

“Sivil Toplum Atlası”nda sadece gelişmekte olan ülkeler değil, bazı Avrupa Birliği (AB) ülkeleri de eleştiriliyor. Fransa, İngiltere ve İspanya bu konuda iyi not alamayan ülkeler arasında. Sallet’in haberine göre bu ülkelerde sivil toplumun genel olarak özgür olduğu, ancak “hükümete eleştirel yaklaşan bazı derneklerin hukuksal olarak takibata alındığı ya da bunlara başka biçimlerde engeller çıkarıldığı” belirtiliyor. Bu kategoride ABD’nin adı da geçiyor.

Türkiye de “sivil toplumun baskı altında olduğu” 34 ülke arasında sayıldığı raporla ilgili konuşan “Dünya İçin Ekmek” kuruluşundan Julia Duchrow, çok sayıda ülkede hakların budanmasına gerekçe olarak terörizmin gösterildiğini ve Türkiye’nin buna örnek oluşturduğunu söyledi. Julia Duchrow, Erdoğan hükümetinin bu gerekçeye dayanarak hukuk devletini zayıflattığını belirtti. 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.