Zeytin Dalı Harekâtı’nda 12’nci gün | TSK: İdlib’de 1 sivil personel şehit oldu

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Afrin’e yönelik olarak düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı 12’nci gününe girdi. TSK, İdlib’de askeri konvoya bombalı araçla saldırı düzenlendiğini, saldırıda bir sivil personelin yaşamını yitirdiği duyururken, bir asker ve bir sivil personelin de yaralandığı açıklandı.

TSK tarafından dün sabah saatlerinde yapılan açıklamada, “649 terör örgütü mensubunun etkisiz hâle getirildiği” ifade edildi.

Amerikan CNN televizyonuna konuşan ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel, ABD askerlerinin Suriye’nin Münbiç bölgesinden çekilmeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarda, Zeytin Dalı Harekâtı’nın Münbiç’e de uzanabileceğini işaret etmiş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “ABD, Menbiç’ten derhal çekilmeli” demişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri, önceki gün Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında çıkan çatışmada iki askerin şehit olduğunu, 11 askerin de yaralandığını açıkladı. Çatışmada ayrıca iki ÖSO mensubu da hayatını kaybetti.  Zeytin Dalı Harekâtı’nın başından bu yana şehit olan askerlerin sayısı 5’e yükselirken, 15 ÖSO militanı da hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise şehit olan asker sayısının 7 olduğunu açıkladı.

Ali Bekki köyü ve 740 numaralı tepeyi ele geçiren güvenlik güçleri, kritik Raco beldesini her yandan kuşattı. Raco’nun ardından sırada Cinderes ve Şeyh Hadid beldeleri olduğu ileri sürüldü.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.