Türkiye’de bilgisayar kullanan nüfusun oranı yüzde 56,6

Türkiye İstatistik Kurumu 2016 yılında Türkiye’de bilgisayar kullanan nüfusun oranı %54,9 olarak açıklanmıştı. 2017’de ise bu oranın arttığını ve %56,6’ya yükseldiğini açıkladı. 2017 yılında erkeklerin %65,7’si, kadınların ise %47,7’si bilgisayar  kullanıyor.  İnternet kullanımı oranları ise bilgisayar kullanımına göre daha fazla. Erkekler arasında İnternet kullanımı %70’ten %75’e, kadınlar arasında ise %52’den %58,7’ye yükselmiş. Bu da mobil İnternet erişiminin daha fazla olduğuna işaret etmekte.
 

İnternet kullanımını etkileyen önemli faktörlerden biri de evlerdeki internet erişimi. Bu alanda İstanbul diğer tüm bölgelerin önünde; 2017 itibariyle hanelerin %90’ında internet erişimi mevcut. İstanbul’u sırasıyla Batı Anadolu, Akdeniz ve Doğu Marmara bölgeleri takip ediyor. Türkiye ortalaması ise 2016’da %76,3 iken, 2017’de %80,7’ye ulaşmış. İnternet bağlantısı olan evlerin ise çoğunlukla mobil bağlantı türlerini kullanıyor olmaları dikkat çekiyor. Dahası, sabit hat bağlantı oranı hemen hemen aynı kalırken, mobil bağlantı oranlarında artış söz konusu.

TÜİK tarafından yapılan ankette ortaya çıkan ilginç bir veri ise İnternet alışverişleri hakkında. 2017 yılında bireylerin İnternet üzerinden en çok alışveriş yaptıkları ürünler giyim ve spor malzemeleri ürünleri. Giyim ve spor malzemelerini ev eşyası alışverişi ve seyahat ile ilgili harcamalar takip ediyor. Giyim ve spor malzemeleri alışverişi kadınlar arasında erkeklerden daha yüksek oranda; bu ürün kalemini de gıda malzemeleri alışverişi takip ediyor. Diğer tüm ürün kalemlerinde erkeklerin kadınlara göre daha çok İnternet alışverişi tercih ettiği görülüyor.
 
Geçen seneye göre değişime baktığımızda internet üzerinden yapılan alışverişlerde en büyük düşüşün seyahat ile ilgili harcamalarda olduğu dikkat çekiyor. Seyahat harcamalarının ardından kitap, dergi ve gazete alımı ile tatil rezervasyonları gelmekte. Bu da geçen seneye göre Türkiye’de internet üzerinden alışveriş yapanların tatil ve seyahat ile ilgili harcamalarında kısıtlamaya gittiklerini işaret ediyor.
 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.