Çin’in Bilimsel Dergilerinin Sayısı 5.000’in Üzerinde

Çin Bilim ve Teknoloji Birliği (CAST) tarafından Pazar günü yayınlanan Mavi Kitaba göre Çin’in 5.000’den fazla farklı bilimsel dergisi bulunuyor. Bilim ve Teknoloji Birliği’ne göre, Çin’in bilimsel dergilerinin gelişimine odaklanan ilk mavi kitap bu.

Çin Bilimler Akademisi’nden Wang Enge “Temel Bilim, mühendislik, tarım ve tıp bilimlerini kapsayan bilimsel dergiler, ülkenin bilimsel ve teknolojik yeniliğine katkıda bulunmuştur” dedi. Wang Çin’in bilim ve teknolojideki gücünü oluşturmak için dünyada önde gelen bilimsel dergilere sahip olması gerektiğini belirtti. Wang ayrıca “Bilim dergilerinin geliştirilmesi, akademik değişimi teşvik edecek, yaratıcı düşünceye ilham verecek ve halkın bilimsel okuryazarlığını geliştirecek” de dedi.

Çin’deki bilimsel dergilerin çeşitliliğinin artması ve uluslar arası bilim camiasında Çin kökenli bilimsel yayınların fazlalaşması Çin biliminin gelişmesinin göstergesi konumunda bulunuyor. Geçen hafta ABD’nin Ulusal Bilim Kurumu’nun (NSF) açıkladığı bir rapora göre de, Çin ilk kez, ABD’nin önüne geçerek, bilimsel yayın üretiminde dünya lideri olmuştu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.