Erdoğan: Afrin Operasyonunun Amacı Suriyelileri Evlerine Göndermek

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çorum’un ardından Amasya’da partisinin 6. Olağan il kongresi öncesinde bir konuşma yaptı. Erdoğan, Afrin için konuştu ve Çorum’da verdiği “ÖSO ve Mehmetçik olarak 20 şehidimiz var” sözüne açıklık getirdi; 7 TSK mensubunun öldüğünü söyledi.

“Şu anda 484 terörist etkisiz hale getirildi. Toplamda 20 şehidimiz var. 7’si Mehmedimiz, diğerleri ÖSO’dan. Bu yolda kararlı yürüyeceğiz.”

Erdoğan, Çorum’da olduğu gibi “biraz önce komutanla görüştüm” diyerek Afrin Operasyonu hakkında bir bilgi daha verdi:

“Mehmedimiz Afrin’e doğru yürüyor. Burseya Dağı’nı da düşürdüler.”

Anadolu Ajansı da dün saat 14:27’de geçtiği haberle TSK’nın Burseya dağını aldığına dair haber geçti. Haberde “beton kuleler, koruganlar” ele geçirildi denildi.

TSK, Suriye tarafından füze ve roket atışlarının Burseya Dağı’ndan yapıldığını ve yüksek konumuyla bölgeye hakim bir mevzi olduğunu açıklamış ve hedef olarak göstermişti. Erdoğan, Afrin’e yapılan operasyon içih yöneltilen “işgal” eleştirilerine yanıt olarak amaçlarının Türkiye’deki Suriyelileri geri göndermek olduğunu söyledi:

“Bunlara işgalci kimdir, konuksever kimdir, onu biz öğreteceğiz. Afrin’e niye giriyoruz? Biz Afrin’de toprak meraklısı değiliz. Suriye’nin topraklarında bizim gözümüz yok. Ama 3.5 milyon Suriyeli bizim topraklarımızda misafir. Onları evlerine göndermenin çalışmalarını yapıyoruz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.