‘Türkiye son 44 yılın en kurak dönemini yaşıyor’

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal önümüzdeki aylarda tarımsal kuraklık riskinin ortaya çıkabileceğini belirtti.
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Türkiye’nin son 44 yılın en kurak dönemini yaşadığını açıklaması karşısında yazılı bir açıklama yapan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal şu tespiti yaptı: Henüz tarımsal kuraklık boyutuna ulaşmasa da önümüzdeki aylarda yeterli yağışların olmaması ve sıcaklıkların normallerin üzerinde seyretmesi halinde meteorolojik kuraklığın yanı sıra tarımsal kuraklık riski de ortaya çıkacaktır.

Bilimsel verilerin, yağışların Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yüzde 20-40 arasında, Orta ve Batı Anadolu bölgelerinde ise yüzde 40’ı aşan oranlarda azalacağını ortaya koyduğuna dikkat çeken Sarıbal, “Bu durum gelecekte bugünkünden daha uzun ve şiddetli kuraklıkların sıklıkla yaşanma ihtimalini artırıyor. Türkiye nüfusunun 50 milyonunu barındıran 30 şehrin büyük oranda kuraklıktan etkileneceği belirtiliyor” dedi.

Sarıbal, hükümetin uyguladığı politika ile kuraklığı tetiklediğine dikkat çekti: Hükümet kömür madenciliğini ve kömürlü termik santral yatırımlarını teşvik ediyor. Büyük miktarda suya ihtiyaç duyan kömürlü termik santrallerin planlanması; nehirlerimizin, göllerimizin, yer altı su varlıklarımızın her geçen gün artan bir biçimde kirletilmesi; Kanal İstanbul, 3. havaalanı projesi gibi projelerle içme su kaynaklarını besleyen havzaların talan edilmesi, yağmalanması giderek kuraklaşan ülkemizde suyun kullanımı açısından bir tezat oluşturuyor. Türkiye’nin en verimli ovalarını, tarım arazilerini, zeytinliklerini, kıyılarını kömürlü termik santrallere feda edip, ülke olarak iklim değişikliğine katkımızı artırıyoruz.

Ziraat Mühendisi kökenli Milletvekili Sarıbal çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

* Türkiye acil olarak ulusal arazi kullanım planlarını kontrol ederek, ormanları, su havzalarını, tarım alanlarını koruma altına almalı;
* Bitkisel üretim desenini değişen iklim koşullarına göre gözden geçirilmeli. Ayrıca toprakta daha fazla su tutulmasını sağlayacak üretim modelleri ve arazi yönetim sistemleri geliştirilmeli.
* Öte yandan daha fazla kuraklık, orman yangını, bulaşıcı hastalık; daha az tatlı su kaynağı ve daha az gıda anlamına gelen termik santral yapımına kesinlikle izin verilmemeli.
* Kendi topraklarımızdan doğan veya uzun yıllarda topraklarımıza, arazimize uyum sağlamış bitkisel ve hayvansal üretim varlıklarımızın kuraklığa dayanıklı türlerinin doğal ıslah yöntemleri ile belirlenerek geliştirilmesi sağlanmalı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.