Erdoğan Türk Tabipleri Birliği’ne “Terörist Seviciler” Dedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nin (TTB), Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik başlattığı askeri harekata ilişkin yayımladığı “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı açıklamasına tepki gösterdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Merkezi’nde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan ve TTB için “terörist seviciler” ifadesini kullanan Erdoğan, şunları söyledi:

“Bazı kesimler bunu iyi duysunlar. Bugün operasyonun yedinci günü. 343 terörist etkisiz hale getirildi. Bunlar tespit edilenler.

“Bundan rahatsız olan, sözde Türk Tabipler Birliği gibi bir kesim savaşa hayır diye kampanya yürütmek istiyor.

“Bu terörist sevicilerin bugüne kadar barışa evet dediklerini duymadık. Bunlardan bugüne kadar içeride olan terör uygulayıcılarına yönelik en ufak açıklama duyduk mu? Duymadık.

“Bunlar bu işin içindeler. Kandil’e kadar gidip, ondan sonra yazdıkları kitaplarla kendilerine kaynak temin etmeye çalışanların teröristlerin karşısında dikildiklerini duymadık.

“PYD, YPG, DEAŞ, PKK, bütün bu terör örgütlerinin yapmış olduğu taciz hareketlerine karşı bizim uluslararası hukuktan doğan haklarımızı hazmedemeyen bu sözde kişiler veya dernek kusura bakmasınlar. Attığımız adım kararlı bir adımdır.

“Bu beyefendiler, bugüne kadar hiçbir zaman yerli ve milli olmadılar. Bu ülkenin dertleri ile dertlenmediler.”

TTB’nin açıklaması

Biz hekimler uyarıyoruz:

Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur.

Her çatışma, her savaş; fiziksel, ruhsal, sosyal ve çevresel sağlık açısından onarılmaz sorunlara yol açarak büyük bir insani dramı da beraberinde getirir.

Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak, yaşamı savunmanın, barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu aklımızdan çıkarmıyoruz.

Savaşla baş etmenin yolu, adil, demokratik, eşitlikçi, özgür ve barışçıl bir yaşam kurmak ve bunu sürekli kılmaktır.

Savaşa hayır, barış hemen şimdi!

“Afrin’i işgal etmiyoruz”

Avrupa Parlamentosu’nun TSK tarafından Afrin’e yönelik düzenlenen operasyonları “işgal” olarak göstermek istediğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz Afrin’i işgal etmiyoruz. Türkiye’nin Afrin’deki operasyonu sadece terör örgütlerine, teröristlere yöneliktir.

“Avrupa Parlamentosu’nda harekatı istila olarak göstermek isteyenlere söylüyorum. Gidin önce, Libya’da, Ruanda’da, Mali’de arayın. Hiçbir zaman Türk milleti, müstevli olarak hareket etmemiştir.

Operasyonun sınırlı olması gerektiğini söyleyenlere de tepki gösteren Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birileri ısrarla operasyon sınırlı olsun diye telkinde bulunuyor. Ben de telefon görüşmesinde bu birilerine söyledim. Gücü hoyratça kullanmaya kalksak, tanklarımızla, toplarımızla, dümdüz edip geçsek bu operasyon birkaç günlük iştir.

“Kalkan olarak kullanmaktan çekinmedikleri masum sivillerin can ve mal güvenliğini de dikkate alıyoruz. El Rai, Cerablus, El Bab’daki 2 bin kilometrekarelik alanı 100 bin insanın tekrar evlerine dönerek yerleşmelerine imkan sağladıysak Afrin’de de aynısını yapacağız.

“Biz ülkemizdeki mülteci kardeşlerimizin kendi topraklarına dönmesini sağlayacağız. Tekrar topraklarına dönebilmelerinin tekrar yollarını açıyoruz. 

“Terör örgütü ve onlara akıl verenlerin alçaklıkları sınır tanımıyor. Çocukları ve kadınları öne atarak yerleşim yerlerindeki operasyonlarımızı yavaşlatmaya çalışıyorlar.

“Bizim milletimizin ve ordumuzun elinde asla çocuk kanı yoktur. Kadın, masum kanı yoktur. Hiçbir zaman da olmayacaktır. Bunlar kadim dönemlerden beri Türk askerinin kati kurallarıdır. Bu ahlakı gelecek nesillere de aynı şekilde aktaracağız.”

Yorumlar

yorumlar

Post source : aa, biantet, t24,dağ medya

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.