Çin dev bir hava temizleyicisi inşa ediyor

Temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapmak isteyen Çin bir yandan da bugüne dek petrol ekonomisi nedeniyle kirlenen ve nefes almayı zorlaştıran havasını temizlemek için çareler arıyor.

Ülkenin büyük sanayi kentlerinde hava kirliliği öyle boyutlara ulaştı ki, devlet artık tüm dünyaya üretim yapan dev sanayi tesislerini havayı daha fazla kirletmemeleri için üç ay, altı ay gibi sürelerle kapatma kararı almak zorunda kalıyor. 

Çin’in kirlenmiş havayı temizlemek için yeni geliştirdiği bir yöntem ise şu günlerde test ediliyor. Çin Bilimler Akademisinin geliştirdiği yöntemle, ülkenin kuzeyinde Xian şehrinde inşa edilen 100 metre boyundaki dev kule şehrin havasını temizlemek için deneme yapmaya başlayacak.

Temel olarak, evlerimizde kullanılan hava temizleyicilerinin 100 metre boyundaki dev bir kopyası olan kule eğer şehirdeki hava kirliliğini azaltmada başarılı olursa bu kulelerden çok daha fazlası Çin’in büyük şehirlerine ve havayı kirleten sanayi şirketlerinin yakınlarına kurulacak. 

Tek bir kulenin 10 kilometre karelik alanda etkili olması ve bölgenin havasını temizlemesi bekleniyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.