Tuzla Elif Et kesimhanesinde hayvanların ölüm yolundaki görüntüleri: İlerlesinler diye kafalarına ve sırtlarına 220 voltluk elektrik fişi

İstanbul’un Tuzla semtinde yer alan Tuzla Elif Et kesimhanesine ait video görüntüler ortaya çıktı. Videoda hayvanların ölüm yoluna götürülürken birbirlerini ezdikleri, tek sıra halinde hareketsiz bırakılıp, dar yolda ölüme nasıl götürüldükleri yer alıyor. Hayvanların ilerlesinler diye kafalarına ve sırtlarına 220 voltluk elektrik fişi veriliyor görüntülerde.

Videoda (Raceway) ölüm yolundaki hayvanlar görülüyor. Ölüm yolu, hayvanların ahırdan veya bekleme alanlarından alınarak, devirme kabinine girmeleri için tek sıra halinde dizildikleri ara geçiş yoludur. Hayvanlar tek sıra halinde bu dar yola sokularak, geri dönmeleri engellenmiş olur. Yolun darlığından dolayı, hayvan ileride olan biteni farkettiğinde geri dönüp kaçamaz.

Korkudan altlarına dışkılarını bırakıyorlar

Bu yol hayvanların dışkıları ile doludur. Öndeki korkunç olayı gören ve duyan hayvanlar, korkularından altlarına dışkılarını bırakmaya başlar ve bu yol bundan dolayı oldukça kaygan olur.

Videoda bir hayvan ilerideki olayı farketmiş, korkusundan ve kaygan zeminden dolayı kayarak zemine düşmüş ama kalkamıyor. Öndeki beyaz hayvan ise, geriye kaçmaya çalıştığından, yere düşen hayvanın üzerine çıkmak zorunda kalmış. Arkadaki siyah hayvan da geri kaçamadığından, hem yere düşmüş hayvanın üstünü boşaltmak hem de kendine yer açabilmek için öndeki hayvana arkadan boynuz darbeleri atıyor. Bu boynuz darbeleri öndeki hayvanın arka baldırından girdiğinden yine korkunç acılar veriyor ama hayvancağız çaresiz bir durumda hiçbir yere kaçamıyor.

İlerlesinler diye kafalarına ve sırtlarına 220 voltluk elektrik fişi

Elif Et yetkilileri, bu kanalın başına bir işçi koyarak eline 220 voltluk bir elektrik fişi vermiş. İşçi, bu fişle hayvanlar ilerlesin diye kafalarına, sırtlarına baldırlarına sürekli elektrik veriyor. Elektrik darbesini alan beyaz hayvan burnunun üstüne yere yığılmış kalkamıyor.

Bu şekilde hayvanlar kesim alanına götürülüyor ve kesimhaneye sokulan hayvanlar hem İslami hem de Koşer usulüne göre kesiliyor. Kesim alanında bekleyen kasaplar, hayvanların oraya nasıl getirildikleri ile ilgilenmiyor. Tek ilgilenilen,hayvanı bilinçli durumdayken kesmek.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.