Kilis’e İki Roket Atıldı, Camideki İki Kişi Hayatını Kaybetti

Kilis’e dün (24 Ocak) iki roket atıldı. Camiye atılan rokette iki kişi hayatını kaybetti. Eve düşen rokette beş kişi yaralandı.

Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) haberine  göre Afrin bölgesinden Çalık Camisi’ne atılan roketle Suriyeli Tarık Tabak ve Türkiyeli Muzaffer Aydemirhayatını kaybetti. 11 kişi yaralandı. Daha sonra camiye 100 metre uzaklıktaki Kazım Karabekir Mahallesi’ne de roket atıldı.

Kilis Valiliği açıklamasında  ilk roketin saat 18.10 sıralarında “Suriye Afrin tarafından PKK/KCK/PYD-YPG” tarafından atıldığı belirtildi.

“Roketlerden birisinde cami hedef alınmıştır. Akşam namazını kılmakta olan 1 Türk 1 Suriyeli olmak üzere 2 kişi hayatını kaybetmiştir. 6 vatandaş ise yaralanmıştır. 2 nci roketin isabet ettiği konutta ise 5 vatandaş hafif olarak yaralanmış, yaralananlar tedavi altına alınmıştır.”

336 yıllık cami

Anadolu Ajansı caminin de kullanılamaz hale geldiğini belirtti. Kilis Valiliği ve Kilis Belediyesi sitelerinde yer alan bilgilere göre Çalık Cami 1682 yılında yapılmıştı. Caminin özgün bölümü enine dikdörtgen planlı ve mihrap önü kubbeli tek bir mekandan ibaret.Üç kemerli son cemaat bölümü var.Caminin kuzeyindeki geniş avluda camiden bir yıl önce yaptırılan medrese yer alıyor.

Roketler iki kişinin ölümüne neden olmuştu

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Özgur Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Afrin’e yönelik operasyon başlamasının ardından 21 Ocak’ta Suriye tarafından Hatay’ın Reyhanlı ilçesine 11, Kilis’e beş roket atıldı. Reyhanlı’ya atılan roketle Suriyeli bir kişi hayatını kaybetti. 22 Ocak’ta ise Hatay Kırıkhan’a roket atılması sonucu TEDAŞ işçisi Şahin Elitaş hayatını kaybetti.

Türkiye’deki ajanslar ve yetkili açıklamalarda roketleri atanların “PYD/PKK/YPG/KCK” oldukları belirtildi. Mezopotamya Ajansı’nın Hawar Haber Ajansı’ndan (ANHA) aktardığına göre YPG Genel Komutanı Sîpan Hemo, “Birliklerimiz hiçbir şekilde ne Kilis’i ne de bir başka kenti hedeflememişlerdir” dedi.

CHP PM üyesi ve Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, 22 Ocak’ta Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada “Saldırının daha önce hazırlanılarak Türkiye topraklarından bir yerden yapıldığı bilgisi bize verildi. Yani saldırının terör örgütü tarafından yapıldığı noktasında şüphe yok ancak, Suriye’den değil, Reyhanlı kırsalından önceden hazırlık yapılmak suretiyle bu saldırının yapıldığı ve roketlerin oradan ateşlendiği bilgisi bize ulaştı” demişti.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://bianet.org/bianet/insan-haklari/193666-kilis-e-iki-roket-atildi-camideki-iki-kisi-hayatini-kaybetti

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.