Afrin operasyonunda 6. gün

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Özgür Suriye Ordusu’yla (ÖSO) birlikte Suriye’nin YPG denetimindeki Afrin bölgesine başlattığı operasyon bugün 6’ncı gününde.

TSK, sınıra tank ve mühimmat sevkiyatı yapmaya devam ediyor. TSK’nin resmi sitesinden yapılan açıklama ise şöyle: “24 Ocak 2018 tarihinde Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında 47 hedef vuruldu. Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre; en az 287 kişi etkisiz hale getirildi.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ÖSO ve Türk askerlerinden toplam 7 veya 8 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı; TSK ise hayatını kaybeden 2 askerin naaşına henüz ulaşılamadığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Tillerson’la görüşmüş, Tillerson’ın Afrin sınırında 30 km’lik bir ‘güvenli hat’ oluşturulmasını istediğini belirtmişti.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, dün akşam ABD Başkanı Trump’la telefonda görüştü.

ABD’den yapılan açıklamaya göre Trump, Türk-Amerikan güçleri arasında bir çatışma riskini engellemek için Türkiye’nin ihtiyatlı davranmasını istedi; ancak Cumhurbaşkanlığı kaynakları, söz konusu çağrının Afrin operasyonuyla ilgili değil, Menbiç’teki ABD askerleriyle ilgili olarak yapıldığını iddia etti.

Dün gece, Kilis’e yine 2 roket atıldığı, en az 10 kişinin ise yaralandığı belirtildi. Hatay ve Kilis’e 3 gündür her gece roket atılıyor. Roket saldırıları sebebiyle şu ana kadar 1 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 50 kişi ise yaralandı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.