156 sporcuyu taciz eden doktor Nassar’a 175 yıl

ABD olimpik jimnastik takımının eski doktoru Larry Nassar, tedavi kisvesi altında 150’dan fazla kadın sporcuyu taciz etmekten 175 yıl hapse mahkum edildi.

Tıbbi bir amaç gütmeden kadın sporcuları taciz etmekten yargılanan ve hakkındaki 10 suçlamayı kabul eden ABD olimpik jimnastik takımının eski doktoru Larry Nassar davası sonuçlandı. Yargıç Rosemarie Aqualina kararı açıklarken “Hayatınızın geri kalanını ışık görmeden geçireceksiniz” dedi ve ekledi: “Bir daha hapishane dışına adım atmayı hak etmiyorsunuz.”

Former Michigan State University and USA Gymnastics doctor Larry Nassar appears at Ingham County Circuit Court on November 22, 2017 in Lansing, Michigan.
Former USA Gymnastics team doctor Lawrence (Larry) Nassar, accused of molesting dozens of female athletes over several decades, on Wednesday pleaded guilty to multiple counts of criminal sexual conduct. Nassar — who was involved with USA Gymnastics for nearly three decades and worked with the country’s gymnasts at four separate Olympic Games — could face at least 25 years in prison on the charges brought in Michigan.
/ AFP PHOTO / JEFF KOWALSKY (Photo credit should read JEFF KOWALSKY/AFP/Getty Images)

Kararın açıklanmasının ardından taciz ettiği kadınlara dönen 54 yaşındaki Nassar “Söylediklerinizi ömrüm boyunca unutamayacağım” dedi.175 yıl hapis cezasına çarptırılan Nassar en az 40 yıl cezaevinde kalacak. Tıbbi bir amaç gütmeden kadın ve çocuk sporculara çıplak muayene yapmakla suçlanan Larry Nassar daha önce de çocuk pornosu suçlamalarını kabul etmişti.

On yıllar süren tacizler, Nassar’ın bir arkadaşının kızı olan Kyle Stephens’ın yaşadıklarını polise bildirmesinin ardından fark edilmiş, başlatılan soruşturmada 150’den fazla kadın şikayetçi olmuştu.

ABD Jimnastik Federasyonu Başkanı Steve Penny geçen yıl, Nassar’ın dosyasını da içeren bir dizi skandal sonrası istifa etmişti.

Penny, taciz suçlamalarına karşı yeterince hızlı harekete geçmemekle suçlanıyordu.

Haberin kaynağı

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.