Sosyal Medya Gözaltıları Meclis’e Taşındı: “Savaş Karşıtlığı Suç Mu?”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, sosyal medyada Afrin operasyonuyla ilgili yazanlara yönelik soruşturmalar ve gözaltılarla ilgili soru önergesi verdi.

İstanbul ve Diyarbakır başta olmak üzere birçok ilde yapılan operasyonlarda, onlarca kişi gözaltına alındı, 100’e yakın kişi hakkında soruşturma sürüyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verilen önergede, “ülkede pek çok noktada savaş karşıtı gösteriler gerçekleştiği, pek çok kişinin de sosyal medyadan savaş karşıtlıklarını dile getirdiği” ifade edildi. “Savaş karşıtlığını dile getirenlerden gazeteci, yazar Nurcan Baysal’ın da sabaha karşı gözaltına alındığı” hatırlatıldı:

“Bu en bilinen örnek ise de çok sayıda gözaltı operasyonunun gerçekleştiği ve bilhassa sosyal medya paylaşımları nedeniyle yüzlerce kişinin gözaltına alındığı basına yansıdı. Sadece Diyarbakır’da dün 30’dan fazla kişi gözaltına alındı.

“Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu operasyon hakkında yaptığı açıklamada ‘Türkiye’nin Afrin operasyonuna karşı çıkan herkes teröristlere destek vermektedir!’ ifadelerini kullandı. Savaş karşıtlığı, barış talebi haklı bir talep olup dünyanın hiçbir yerinde suç değilken Türkiye’de barış özlemi ve barış talebi bu tür açıklamalarla suç olarak lanse ediliyor.”

Meral Danış Beştaş, Başbakan Yıldırım’dan şu soruları cevaplamasını istedi:

* Savaş karşıtı beyanları içeren sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek son üç gün içerisinde kaç kişi gözaltına alındır? Kaç kişi serbest bırakıldı?

* Savaş karşıtı gösterilere katıldıkları gerekçesi ile kaç kişi gözaltına alındı, kaçı serbest bırakıldı?

* Dışişleri Bakanının açıklamaları bağlamında savaş karşıtlığı suç mudur? Hangi yasal gerekçe ile savaş karşıtlığını suç addediyorsunuz? İnsanların ölmesine karşı durmak hükümetinize göre neden suç sayılıyor?

* Hükümet olarak yurttaşların karşı durduğu savaşı genelgelerle, açıklamalarla haklı göstermeye mi çalışıyorsunuz?

* Barış talebini suç olarak lanse eden açıklamalarınızın savaşın getireceği acı ve yıkım göz önünde bulundurulduğunda sorumluluğunu nasıl üstleniyorsunuz?

* Ülkede savaş istemeyen milyonlar olduğu göz önünde bulundurulduğunda neden halkın sesini dinlemektense bir susturma aracı olarak yargıyı kullanıyorsunuz?

* Hangi kanunda savaş karşıtlığı suç olarak tanımlanmıştır?

* Barış isteyenlerin yasal dayanaktan yoksun bir şekilde gözaltına alınması, haklarında soruşturma başlatılması savaş karşıtlarına gözdağı vermek amaçlı mıdır?

İstanbul ve Diyarbakır’da gözaltılar

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada yazdıklarıyla “terör propagandası” yapmakla suçlanan 30 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. İçişleri Bakanlığı da bu sabah Türkiye genelinde toplam 24 kişinin gözaltına alındığını, bu kişilerden 17’sinin Diyarbakır’da olduğunu açıklamıştı. İstanbul’da da toplam 75 kişi hakkında soruşturma başlatılmıştı.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım hakkında Afrin harekatına ilişkin açıklamaları nedeniyle soruşturma başlatmıştı. ( bianet)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.