Sendikacılardan çağrı: Savaş emekçinin ekmeğini küçültür

Afrin’e yönelik TSK’nin başlattığı operasyona tepkiler geldi. Sendika temsilcileri açıklamalarında, savaşın her zaman emekçinin ekmeğini küçülteceğine vurgu yaptılar.

KESK Genel Merkez Yöneticisi Elif Çuhadar, Afrin’e yönelik başlatılan operasyonla ilgili gazetemize konuştu. Çuhadar, Afrin’e yapılan saldırın içeride ve dışarıda gerilim politikasının dışa vurulması olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iç  politikada sıkıştıkça içeride ve dışarıda çatışmacı üslubunu fiiliyata geçirdiğin ifade eden Çuhadar, “Ortadoğu’nun kaderini belirleyecek olan Ortadoğu halklarıdır. Buradaki çatışmalı süreç uzun yıllar bizleri sınırımızın dışında bir harekatla bataklığa sokacaktır. Biz içeride ve dışarıda barışı savunmaya, halkların kardeşliğini savunmaya devam edeceğiz. Savaş, ırkçı, yayılmacı politikalar yerine insancıl demokratik bir toplum ve değerlerin yaşama geçmesini istiyoruz. Biz barıştan yana, savaştın her zaman ekmeğini küçülttüğünü bilen emekçiler olarak tüm emek ve demokrasi güçleriyle savaşa karşı barış demeyi sürdüreceğiz” dedi.

KESK Kocaeli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş, emperyalist unsurların Ortadoğu’yu terk etmesini istediklerini belirterek, “Bölgede halkların lehine olacak bir barışı istiyoruz” dedi. Karakuş, “Toplumsal barışın sağlanması adına barış dinamiği geliştirilmeli ama barışı önce ülke içerisinde sağlayalım ki, Ortadoğu’ya dair bir şeyler diyelim. Ortadoğu, Türkiye’de dahil olmak üzere bu bölgede sürekli bir emperyalist dayatma içerisinde. Söylenenler hep militarist dille anlatılıyor. Bu dilin yerini barış diline yöneltirsek emekçilerin ve halkların lehine olacaktır. O yüzden bize düşen barışa dair umutların öne çıkarılmasıdır” ifadelerini kullandı. Kocaeli Demokrasi Girişimi adına gazetemize konuşan Ali Buğdacı, savaşa karşı olduklarını belirterek, “Bu Cumhurbaşkanının Kürtlere ve Alevilere karşı yürüttüğü bir savaştır. Ülkenin girdiği çıkmaz sokağı biraz olsun kitlelerin gözünden kaçırmak için savaşa girdiler. Ekonomik, sosyal ve siyasal tıkanmışlık onları bir duvara dayadı, bunu örtmeye çalışıyorlar” dedi.

SODAP da yaptığı açıklamada, “Afrin’deki hesaplaşmaları Kürt halkına ve onun Rojava’da bin bir bedellerle hayata geçirdiği devrimin kazanımlarına yöneliktir. Ve Türkiye halklarına yapılan demagojilerin aksine bombalanan Afrin halkları ve onların barış umududur” denildi.  Afrin’de savaşa hayır denilen açıklamada, “Savaşa karşı barışı savunmak için sokağa, alanlara” çağrısı yapıldı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.