İçişleri Bakanlığı: ‘Afrin paylaşımları’ndan 24 kişi gözaltında

İçişleri Bakanlığı, Afrin operasyonuna yönelik olarak sosyal medyadan “terör propagandası” yaptıkları iddiasıyla 24 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

DİYARBAKIR’DA 30 GÖZALTI

Diyarbakır’da, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Suriye’nin Afrin kentine yönelik başlattığı ‘Zeytin Dalı Harekâtı’ ile ilgili sosyal medyada “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettikleri” ve “silahlı terör örgütleri PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ propagandası yaptıkları” iddiasıyla 30 kişi gözaltına alındı.

57 KİŞİYE SORUŞTURMA

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da Afrin operasyonunun başladığı 20 Ocak tarihinden itibaren sosyal medya paylaşımlarından dolayı 57 kişi hakkında re’sen soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Konuya ilişkin olarak İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:
“Türkiye sınırları ve bölgede güvenliği sağlamak amacıyla PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensubu teröristleri etkisiz hale getirmek üzere Türk Silahlı Kuvvetlerince ‘Zeytin Dalı’ adlı harekatın başlatıldığı 20 Ocak 2018 tarihinden itibaren Twitter adlı sosyal paylaşım sitesinde 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 125/3-a, 216-1, 199 ve 301. maddeleri ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinde tanımlanan ‘Kamu görevlisine hakaret’, ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘Türk Milletini, T.C. devletini ve devletin askeri teşkilatını alenen aşağılama’ ve ‘Terör örgütü propagandası yapma’ suçlarının unsurlarını oluşturan yazılar yayınladıkları belirlenen 57 kişi hakkında 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 160. maddesi uyarınca yasal gereği yapılmak üzere re’sen soruşturma başlatılmış olup, suç teşkil eden benzeri eylemlere ilişkin araştırmalar da devam etmektedir.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.