Çavuşoğlu’ndan Fransa’ya Afrin Yanıtı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa’nın, Afrin operasyonuyla ilgili Birleşmiş Milletler’i (BM) acil toplantıya çağırmasına ilişkin “Eğer Fransa veya bir başka ülke bu konuyu BM’ye götürecek olursa bizim gözümüzde müttefikinin yanında yani bizim yanımızda değil de bir terör örgütünün yanında olan ülke durumuna düşer ve bundan sonra bizden de böyle muamele görür” dedi.

Bağdat’ta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu’nun Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin açıklamaları özetle şöyle:

* “Bu bölgedeki son terörist etkisiz hale gelinceye kadar operasyonlarımızı sürdüreceğiz.”

* “Bir taraftan ÖSO, bir taraftan kahraman askerlerimiz sınırın diğer tarafına geçti, köyleri ele geçirmeye başladı. Bu tehdit sınırımızın hemen ötesinde varken biz operasyonları durdurmayız.” Sonuna kadar bu temizliği yapacağız. Zaten milletimizin de bizden istediği budur.”

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’la görüşmesine ilişkin:

* “Hedefimizin siviller olmadığını, insani konularda ve insani yardımlarda Türkiye’nin ve Türk askerinin her zaman ne kadar dikkatli ve merhametli olduğunu bildiklerini de hatırlattım. Bu vesileyle özellikle rejimin son zamanlarda İdlib’te, Doğu Guta’da ve diğer bölgelerdeki saldırıları sebebiyle insani durumların oluştuğunu ve bunu BM gündemine getirmek istediklerini de söylemişti. Şu anda yaptıkları açıklama da bunu söylüyor, genel durum hakkında. 

* “Eğer Fransa veya bir başka ülke bu konuyu BM’ye götürecek olursa bizim gözümüzde müttefikinin yanında yani bizim yanımızda değil de bir terör örgütünün yanında olan ülke durumuna düşer ve bundan sonra bizden de böyle muamele görür.”

* “Fransa’dan böyle bir durumda ancak bize destek vermesini bekleriz. Terör örgütünün yanında olmasını istemeyiz. Fransa özellikle YPG’nin Suriye için oluşturduğu riski en az bizim kadar bilen bir ülkedir. Bu konuları bilen bir ülkenin bizim operasyonumuzu BM’ye götürme ihtimalini biz görmüyoruz.”

Ne olmuştu?

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Cezayir’de düzenlenen Batı Akdeniz ülkeleri dışişleri bakanları toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye’ye Afrin operasyonunu sonlandırma çağrısı yaptı ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdıklarını açıklamıştı. 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.